Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Emeryci i renciści mogą więcej dorobić do świadczeń

Dobra wiadomość dla pracujących rencistów i emerytów. O ponad 200 złotych wzrósł limit dodatkowego przychodu, do którego mogą dorobić bez konsekwencji dla swoich świadczeń.

Od 1 marca limit wynosi 3820,60 zł brutto miesięcznie. Taką kwotę mogą zarobić dodatkowo rencista i wcześniejszy emeryt. Jeśli przychód jest wyższy, to emerytura lub renta w danym miesiącu jest zmniejszana o kwotę przekroczenia. Przychód przekraczający drugi limit (obecnie 7095,40 zł) zawiesza wypłatę emerytury lub renty za dany miesiąc.

Pierwszy próg jest szczególnie ważny dla osób pobierających renty socjalne, bo dla nich zasady dorabiania są inne. Przekroczenie dodatkowego przychodu w kwocie 3820,60 zł brutto powoduje od razu zawieszenie wypłaty renty socjalnej za dany miesiąc.

Progi przychodów zmieniają się raz na kwartał, bo zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Obecny próg obowiązuje w marcu, kwietniu i maju. Do limitu liczą się przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Są to wynagrodzenia z umowy o pracę, zleceń, przychody członków rad nadzorczych, z działalności gospodarczej itp.

Ważne! Limity dodatkowych przychodów nie dotyczą emerytek, które ukończyły już 60 lat i emerytów, którzy ukończyli 65 lat. Te osoby mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń.

(fot. lublin112.pl)

7 komentarzy

 1. Dobrze ze mozna dorabiac sie. To rzad prawa i sprawiedliwoscj dopiero dba o emerytow i mlodych a poprzednie rzady to nic nie dawali. Mlodzi mogo teraz kozystac z mieszkan plus i z piencet plus a emeryci z 13 a nawet teraz z 14 emerytury. Oby jeszcze wiecej dawali ludziom a nie tak jak tamci tylko zabierali. W ogole to dobrze rzad robi ze chce zabierac bogatym bo maja az za duzo ale skonczy sie burrzułazja a uczciwi ludzie dostano.

  • Mogli by dawać emeryturę tym co mają najniższą bez potrącenia vat-u.
   To nie trzeba by było „dawać” 13-tki i 14-tki.
   Może nawet emeryt nie był by zmuszany do dorabiania i odliczania za recepty w US.
   Gdzie tu sens ??

   • Apostazy Pierdółko Pierwszy (i ostatni)

    Stefanku – gdyby ci co płaczą na niskie emerytury pracowali, a nie udawali, że pracują, nie migaliby sie po L4 i załatwianych za łapówki rentach, to też mieliby wystarczające im emerytury.
    Sam na własnej skórze doświadczyłem drwin i śmiechu, że jestem na tyle głupi, że pracuję, zamiast załatwić sobie rentę za łapówę, a teraz ja się śmieję z tych, którzy naigrywali sie ze mnie – emeryturę mam wystarczającą choć nie na tyle, żebym wysyłał na toruńskie radio, czy dla o. Rydzyka.

    • I wkrótce znowu być może (oby nie) doświadczysz drwin i śmiechu.
     O ile 13-tka jest wypłacana po równo dla wszystkich to już po wypłaceniu 14-tki może się okazać, że emeryt mający brutto mniej od ciebie dostanie średnią miesięczną w roku „na rękę” tyle samo co ty.
     Nie tylko będzie drwił i śmiał się z ciebie ale z chęcią zagłosuje na „darczyńców”.
     Tym bardziej, że zapowiadane są kolejne zmiany dla tych, którzy kiedyś pracując (lub nie) w d**** mieli płacenie składek.

 2. Gondol Jerzy z Nadwisły

  Nie chwaląc się, ja u siebie (czyli na Alasce) na tydzień w baksach „dorabiam” więcej niż w złotówkach ZUS wypłaca mi na miesiąc.
  Ponad to u nas nie płaci się podatku od rent, emerytur i od wszystkich dochodów też.
  Za niecałe 3 lata macie wybory, wybierzcie se takich co doprowadzą do podobnej sytuacji w Waszej, niewątpliwie kochanej Ojczyźnie.

  • Do Gondol Jerzy z Nadwisły
   siedź sobie na tej Alasce jak Ci tak dobrze i nie przechwalaj się . Dla mnie ojczyzna jest kochana, nie zamienię jej na inną.Nikt lepiej nie umie rządzić niż obecna partia rządząca………………..

 3. Mieciu. Super że rozdają, ale czego do ku-wy nędzy rozdają moje.

Z kraju