690 680 960

Dzisiaj odbędą się obchody 451. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej

Od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej na Placu Litewskim rozpoczną się tegoroczne obchody rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Mieszkańcy, jak też turyści, będą mogli wziąć udział m.in. w spacerach „Śladami Unii Lubelskiej – zwiedzanie z lubelskimi przewodnikami”.

W środę w Lublinie obchodzona będzie 451. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, aby jeszcze bardziej podnieść jego znaczenie, w 2015 r. z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych ustanowiony został Dzień Unii Lubelskiej. Jest on teraz obchodzony co roku.

Obchody rozpoczną się o godzinie 12:30 od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej na Placu Litewskim. Następnie o godzinie 16:00, 17:00, 18:00 i 19:00 z dziedzińca Muzeum Lubelskiego przy ul. Zamkowej 9 wyruszą spacery „Śladami Unii Lubelskiej – zwiedzanie z lubelskimi przewodnikami”. Atrakcją spacerów będzie wstęp do Kaplicy św. Trójcy. Spacer o godz. 16:00 będzie tłumaczony na Polski Język Migowy przez Ewelinę Lachowską-Łuczak.

O godzinie 18:00 w Bazylice oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ul. Złotej 9 odbędzie się Msza święta w 451. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. Godzinę później, po zakończeniu nabożeństwa, rozpocznie się prelekcja dr Marcina Gapskiego pt. „Unia Lubelska – historia wciąż żywa”. Tuż po niej, o godzinie 19:15, wystąpi Męski Zespół Wokalny „Kairos” pod dyrekcją Borysa Somerschafa. W programie znajdą się pieśni ormiańskie, gruzińskie, żydowskie, ukraińskie.

Głównym organizatorem wydarzeń jest Miasto Lublin. Współorganizatorami są zaś: III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Fundacja „Via Jagiellonica”, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Oddział Miejski PTTK im. A. Janowskiego w Lublinie, Stowarzyszenie „Migiem przez Świat” w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie oraz Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.

(fot. obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”)

2 komentarze

  1. Zacny manuskrypt Milordzie.

  2. A księża bez maseczek a innym uwagę zwracają.

Kursy walut

  • USD 4.4325zł 1.12%
  • GBP 5.3212zł 0.85%
  • EUR 4.7476zł 0.6%
  • CHF 4.7856zł 0.84%

Polub nas