690 680 960

Dobiegają końca prace przy odbudowie Domu Pomocy Społecznej. Budynek został uszkodzony przez pożar (zdjęcia)

Za trzy miesiące mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Głowackiego w Lublinie mają wrócić do budynku. Dobiegają bowiem końca prace przy jego odbudowie.

Trwają intensywne prace przy odbudowie Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Głowackiego w Lublinie. Pod koniec sierpnia ub. roku w budynku wybuchł pożar. Płomienie zniszczyły przede wszystkim pokrycie dachu wraz z jego konstrukcją, spłonęły instalacje, doszło też do zadymienia i zalania pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Po pożarze w budynku wykonano wszystkie niezbędne ekspertyzy techniczne i przeciwpożarowe, zgodnie z którymi, oprócz wymiany dachu i odnowy pomieszczeń, konieczne było dostosowanie konstrukcji budynku oraz instalacji do obowiązujących przepisów. To wiązało się m.in. z poszerzeniem wszystkich otworów drzwiowych, skuciem tynków, wykonaniem nowych posadzek i podłóg oraz dostosowaniem klatek schodowych i ciągów komunikacyjnych.

Ze względu na szeroki zakres robót, inwestycję podzielono na dwa etapy: odbudowę spalonej więźby i pokrycia dachu oraz wykonanie pozostałych prac wewnątrz i na zewnątrz budynku. W kwietniu zakończyły się prace nad odbudową dachu, rozpoczęto termomodernizację budynku i prace przeniosły się do środka obiektu. Na poszczególnych kondygnacjach rozebrano ścianki działowe, skuto tynki, zerwano posadzki, zdemontowano spalone instalacje, poszerzono otwory drzwiowe. Aktualnie trwa wymiana instalacji elektrycznej, teletechnicznej, wentylacyjnej oraz dostosowanie dróg komunikacyjnych. W łazienkach i we wszystkich węzłach sanitarnych montowane są nowe instalacje wodno-kanalizacyjne, płytki i ceramika. Obecnie wykonawca zakończył termomodernizację budynku, wewnątrz trwa zaś montaż nowych instalacji.

– Sprawne dokończenie prac związanych z odbudową Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty stało się naszym priorytetem już od momentu tego tragicznego wydarzenia. Żywioł pozbawił domu najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta, czyli osoby starsze, niepełnosprawne, wymagające całodobowego wsparcia. Na czas dokonania niezbędnych prac remontowych przenieśliśmy mieszkańców do innych lubelskich placówek. Dzięki przychylności i zaangażowaniu lublinian i lokalnych instytucji odbudowa Domu Pomocy Społecznej postępuje w bardzo szybkim tempie. Zatem już wkrótce, zarówno mieszkańcy jak i pracownicy będą mogli wrócić do swojego domu i zwykłej codzienności – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Miasto planuje, że oddanie do użytku obiektu nastąpi do 30 września. Całkowity koszt odbudowy budynku Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty wynosi ponad 11,5 mln zł, z czego koszty związane z przygotowaniem zadania do realizacji to 1,3 mln zł, odbudowa dachu 2,25 mln zł, zaś remont budynku wraz z termomodernizacją 9,25 mln zł. Na zadanie Miasto otrzymało 1 mln zł dotacji od Wojewody Lubelskiego oraz 500 tys. zł z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

(fot. UM Lublin, lublin112)

2 komentarze

  1. świetna wiadomość! polećcie tą ekipę do prac przy wiadukcie nad Diamentową…

  2. Wystarczy ekipa od wykończeń. Odbiory 2020

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin