Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś wypłacisz z bankomatu do 200 złotych. Jednodniowa akcja protestacyjna Euronetu

Euronet przeprowadza jednodniową akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na obecną sytuację operatorów bankomatów w Polsce.

– Dziś obniżamy limit krajowej wypłaty gotówki do 200 PLN podczas jednej transakcji, ponieważ VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce. Od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK (tzw. interchange bankomatowy), jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów praktycznie nie zmieniła się – poinformował Euronet Polska.

Jak wyjaśnia operator bankomatów, doprowadziło to do sytuacji, w której krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów jakie ponoszą oni w związku z taką usługą.

– Dysproporcja pomiędzy przychodami a kosztami transakcji wypłaty krajowej, w sytuacji zwiększającego się zapotrzebowania na gotówkę pozyskiwaną z bankomatów oraz zmniejszające się możliwości subsydiowania wypłat krajowych innymi źródłami przychodów, niosą za sobą ryzyko braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych. W konsekwencji odcięcia znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie bankomat nierzadko jest jedynym jej źródłem. Jednocześnie prowizje za wypłaty z bankomatów, ustalane i pobierane przez banki od użytkowników bankomatów, stale rosną, dodatkowo zwiększając barierę dostępu do gotówki – wyjaśnia Euronet Polska w komunikacie.

Operator bankomatów postuluje zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów od VISA, Mastercard i BLIK oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi.

– Wierzymy w działanie mechanizmów rynkowych dla dobra użytkownika końcowego i podtrzymania stabilności ważnego elementu systemu finansowego kraju jakim są bankomaty – dodaje Euronet Polska.

(Źródło: Euronet Polska)

16 komentarzy

  1. to pokaże czym bedzie bezgotówkowość; bank zastrajkuje, nie bedzie prądu czy atak hakerski…i wszyscy umrą z głodu, bo nikt nie bedzie miał dostępu do własnych zarobionych pieniędzy….

  2. Ostatni sprawiedliwy

    Polska wszystkim się nie łopłaca!!! Panie ja dokładam do interesu…żenada puste skomlenie! Jak się nie opłaca zamknij!!!

  3. Pieniądze trzymam w gotówce ….!!

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport