Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Ślimaka, Cyrylicy, Braci, Parków Narodowych, Parków Wodnych oraz Święto Wojsk Specjalnych

Zgodnie z tradycją przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W poniedziałek 24 maja obchodzony jest Dzień Ślimaka. Wbrew pozorom, święto nie przywędrowało do Polski z Francji, lecz z Wielkiej Brytanii. Jego celem jest propagowanie ślimaka w kuchni. Z tej okazji w wielu restauracjach przygotowywane są specjalne dania właśnie na bazie mięsa ze ślimaków. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że przed laty w Polsce ślimaki były powszechnie spożywane. Dla przykładu w książce kucharskiej z 1682 r. znaleźć można więcej przepisów na potrawy ze ślimaków, niż na dania z wieprzowiny.

Z kolei Dzień Cyrylicy został ustanowiony w celu propagowania tego pisma alfabetycznego, służącego do zapisu wielu języków słowiańskich. Obecnie Cyrylicą posługują się Słowianie wschodni czyli Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy, a także Serbowie, Bułgarzy, Macedończycy, Mongołowie jak też narodowości byłego związku ZSRR. Data obchodzenia tego święta nie jest przypadkowa. W dniu 24 maja na świecie w cerkwiach wspominani są św. Cyryl i Metody. To właśnie ci apostołowie, prowadząc misję wielkomorawską wśród Słowian, zapisali i wprowadzili do liturgii język słowiański. Do jego zapisu zostały stworzone dwa alfabety – najpierw głagolica, z której zostały później zapożyczone niektóre litery cyrylicy, a potem cyrylica.

Jeżeli chodzi o Europejski Dzień Parków Narodowych, to obchodzony jest on w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Chodzi o szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909 r. Obecnie w Polsce istnieją 23 parki narodowe. Zajmują łącznie powierzchnię ponad 314 tys. ha, co stanowi ok. 1 proc. powierzchni kraju. Najstarszymi z nich są Białowieski Park Narodowy i Pieniński Park Narodowy, które zostały utworzone w 1932 roku. Najkrócej istnieje natomiast, utworzony w 2001 r., Park Narodowy Ujście Warty. Od kilku lat toczą się rozmowy na temat utworzenia 3 kolejnych parków: Mazurskiego, Turnickiego oraz Jurajskiego.

Na dzisiejszej kartce z kalendarza widnieją również: Święto Wojsk Specjalnych, Europejski Dzień Parków Wodnych, a także Dzień Braci.

(fot. pixabay)

Jeden komentarz

  1. Niezaszczepiony pasożyt szczepionkowy

    Dziś Dzień Ślimaka czyli urzędnika państwowego

Z kraju