Dziś Dzień Sekretarki, Pingwina, Psa Ratowniczego, Fotografii Otworkowej, Malarii i DNA

Każdego dnia w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W niedzielę 25 kwietnia obchodzimy Dzień Sekretarki, który został ustanowiony w celu promowania zawodów biurowych oraz docenienia osób, które je wykonują. Święto to przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie obchodzone jest od 1952 roku. Z biegiem czasu zaczęto tam obchodzić „Narodowy Tydzień Sekretarek”, który później zmienił nazwę na „Tydzień Zawodu Sekretarza”, a obecnie nazywa się „Dniem Pracownika Administracyjnego”. Obecnie Dzień Sekretarki a także asystentki, obchodzony jest w kilkudziesięciu krajach świata.

Z kolei Światowy Dzień Pingwina został ustanowiony na cześć pewnego odkrycia naukowców związanego z kolonią pingwinów Adeli. Mianowicie badacze zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu pingwiny po spędzeniu miesięcy na morzu, wracają na Antarktydę do swoich terenów lęgowych właśnie w dniu 25 kwietnia. Na świecie znajduje się 18 gatunków pingwinów. Żaden z nich nie potrafi latać, jednak są mistrzami w pływaniu. Połowę gatunków uznaje się za zagrożone wyginięciem.

Jeżeli chodzi o Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego, to został on ustanowiony w 2008 roku przez The International Rescue Dog Organisation, czyli Międzynarodową Organizację Psów Poszukiwawczych i Ratowniczych. Reprezentuje ona 126 krajowych organizacji zajmujących się psami poszukiwawczymi i ratowniczymi z 43 krajów na wszystkich kontynentach. Święto to nie ma stałej daty, corocznie obchodzone jest w ostatnią niedzielę kwietnia.

Również na ostatnią niedzielę tego miesiąca przypada Światowy Dzień Fotografii Otworkowej. Święto zostało powołane w celu promowania sztuki fotografii otworkowej. Umożliwia ona wykonywanie zdjęć przy użyciu jedynie światłoszczelnego pojemnika z małym otworkiem po jednej stronie i materiałem światłoczułym po drugiej.

W przypadku Światowego Dnia Malarii, święto to zostało ustanowione w maju 2007 roku przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia. Upamiętnia globalną walkę z malarią. Celem obchodów jest podniesienie świadomości społecznej na temat malarii, a także redukcja skutków i skali choroby.

Na dzisiejszej kartce z kalendarza znajdziemy również: Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem a także Dzień DNA.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Jeden komentarz

  1. Fotografia otworkowa…czy to coś z redtube?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)