Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Książki Dla Dzieci oraz Świadomości Autyzmu

Każdego dnia w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy. Dlatego też przybliżamy, kto dzisiaj może świętować.

Piątek 2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. Święto to obchodzone jest w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało zaś ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Każdego roku, gospodarzem święta jest inne państwo.

Celem ustanowienia tego dnia jest rozpowszechnienie książek dla dzieci a także wspieranie czytania przez najmłodszych. Na wybór patrona miał wpływ fakt, że napisane przez Hansa Christiana Andersena baśnie, znane są dzieciom z całego świata.

Z kolei Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który tylko w naszym kraju dotyczy około 400 tysięcy dzieci.

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Dzieci z autyzmem mają też problemy z mówieniem, postrzeganiem świata oraz rozumieniem relacji społecznych.

(fot. pixabay)

Komentarze wyłączone

Wiadomości z info112