Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Działacza Kultury, Weterana, Uczestników Misji Pokojowych ONZ oraz Zdrowia Układu Pokarmowego

Zgodnie z tradycją przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W sobotę 29 maja obchodzimy Dzień Działacza Kultury. Święto to zostało ustanowione, aby uhonorować osoby związane z kulturą i jej propagowaniem. Obchodzą je zarówno ci, którzy zajmują się tym zawodowo, jak i społecznie. Zwłaszcza, że praca w kulturze wymaga ogromnego zaangażowania i niejednokrotnie poświęcenia czasu prywatnego niezależnie od pory dnia.

Jeżeli chodzi o Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, jest to stosunkowo nowe święto w polskim kalendarzu. Ustanowił je Sejm RP w 2011 roku, na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy je 29 maja 2012 roku. Celem obchodów jest przypomnienie historii polskich działań oraz uhonorowanie weteranów.

Z kolei Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ został ustanowiony w 2002 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na oficjalny wniosek Ukraińskiego Stowarzyszenia Uczestników Misji Pokojowych i rządu Ukrainy. Święto po raz pierwszy obchodzono w 2003 roku, w rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Nadzorowania Rozejmu, która była pierwszą w historii misję pokojową ONZ. Celem obchodów jest oddanie hołdu wszystkich, którzy służyli i nadal służą w operacjach pokojowych ONZ.

Natomiast Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem różnego typu schorzeń układu pokarmowego i ich wpływu na nasze samopoczucie, a także codzienne życie.

(fot. pixabay)

Komentarze wyłączone

Z kraju