690 680 960

Dziś Dzień Czekolady, Chomika, Czystych Okien, Dzieci Ulicy oraz Lotnictwa i Kosmonautyki

Każdego dnia w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy. Dlatego też przybliżamy, kto dzisiaj może świętować.

W poniedziałek 12 kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady, czyli chyba najchętniej spożywanych przysmaków. Czekolada ma tysiące odmian, kształtów i kolorów, do tego wspiera ona układ krążenia, poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na organizm człowieka. Warto też wiedzieć, że miłośnicy czekolady mogą świętować kilka razy w ciągu roku. Ma ona bowiem swoje święto również 7 lipca i 4 września. Z kolei 10 stycznia obchodzony jest Dzień Czekolady Gorzkiej, 28 lipca mlecznej zaś 22 września białej.

Dzień Chomika obchodzony jest w dniu, który uznaje się za początek domowych hodowli tych zwierząt. W 1930 roku, zoolog Israel Aharoni podczas jednej ze swoich ekspedycji, znalazł samicę chomika Syryjskiego wraz 11 młodymi i zajął się zwierzętami. Do rodziny chomikowatych zalicza się blisko 300 gatunków z czego jednak hoduje się zaledwie kilka z nich.

Jeżeli chodzi o Dzień Czystych Okien, został on zainicjowany kilka lat temu przez jedną z niemieckich firm zajmującą się produktami gospodarstwa domowego w zakresie sprzątania. Jego ustanowienie miało na celu zmotywowanie społeczeństwa właśnie do umycia szyb w oknach swoich domów i mieszkań.

Dzisiaj obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy. W tym dniu organizacje pracujące z dziećmi ulicy na całym świecie starają się zwrócić uwagę społeczeństwa na ten często „niewidoczny” problem, który tymczasem istnieje w prawie każdym kraju na świecie. Chodzi zarówno o dzieci bezdomne, jednak nie tylko. Dziećmi ulicy nazywane są dzieci, które mają swoje domy i rodziny, jednak często z powodu np. alkoholizmu dorosłych uciekają z nich właśnie na ulicę, na której spędzają całe swoje młodzieńcze życie.

Z kolei Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki został ustanowiony na pamiątkę lotu pierwszego człowieka w kosmos. 12 kwietnia 1961 roku na orbitę okołoziemską poleciał radziecki astronauta Jurij Gagarin.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Re: tradycja – Jarmark Jagielloński ponownie zawita do VIVO! Lublin
Bezpłatne warsztaty Know Hau w Strefie Psa w SKENDE
51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina