690 680 960

Dziś Dzień Agrafki, Rodzeństwa i Walki z Bezrobociem

Każdego dnia w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy. Dlatego też przybliżamy, kto dzisiaj może świętować.

Sobota 10 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Agrafki. Ten metalowy rodzaj zapinki w przeszłości zwykle miał ozdobny charakter. Agrafki stanowiły często element stroju. W latach starożytnych, funkcją i kształtem zbliżona do współczesnej agrafki była fibula, czyli ozdobna, metalowa zapinka do spinania szat. Obecna wersja agrafki powstała w 1849 roku.

Dzień Rodzeństwa przywędrował do nas z Ameryki. Święto wymyśliła Claudia Evart, aby uczcić pamięć swojego brata i siostry, którzy zmarli w młodym wieku. Ustanawiając święto chciała wszystkim uświadomić, że rodzeństwo to wyjątkowy dar, który często potrafimy docenić, gdy jest już na to za późno. Powstała nawet fundacja wspierająca relacje między braćmi i siostrami, której Evart do dziś jest prezesem.

Z kolei Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem ma celu zwrócenie uwagi na ten problem w naszym kraju. Bezrobocie stanowi bowiem jeden z najtrudniejszych problemów społeczno-gospodarczych. Co więcej, ze względu na swoje następstwa jest też poważnym problemem społecznym.

(fot. pixabay)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin