690 680 960

Dworzec w Lubartowie ma odzyskać historyczny blask. Po przebudowie znów zostanie otwarty dla pasażerów

W piątek, w Lubartowie, uroczyście podpisana została umowa na stworzenie projektu przebudowy budynku dworca kolejowego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele: rządu, województwa i samorządu oraz oczywiście PKP i inwestora.

Zawarta między PKP a firmą Maple umowa dotyczy opracowania dokumentacji projektowej dla planowanej kompleksowej przebudowy budynku dworca kolejowego w Lubartowie. Celem jest przywrócenie obsługi podróżnych w tym, wybudowanym w latach 1896-1897 obiekcie. Dzięki inwestycji ma on również odzyskać swój historyczny wygląd.

Jak zapewniał członek zarządu PKP Ireneusz Maślany, wpisany do ewidencji zabytków budynek zostanie odnowiony z dbałością o każdy historyczny detal. Renowację przejdzie elewacja dworca oraz jego wnętrze, w którym zostanie przywrócona obsługa podróżnych. Pasażerowie mogą spodziewać się komfortowego holu, pełniącego jednocześnie funkcje poczekalni z elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów, ławkami i gablotami na rozkłady jazdy.

Podczas opracowania dokumentacji projektowej architekci sprawdzą też, czy będzie możliwość zainstalowania w budynku przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak np. panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Budynek i jego otoczenie zostaną wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym m.in. monitoring.

– Podpisanie umowy na projekt modernizacji historycznego dworca w Lubartowie to początek długo wyczekiwanej, ale niezwykle potrzebnej inwestycji. Rozwój przewozów pasażerskich na linii kolejowej nr 30 oraz plany jej elektryfikacji, które urzeczywistnią się już wkrótce, to czynniki które wymuszają dostosowanie infrastruktury obsługi podróżnych do współczesnych wymagań. Cieszę się, że spółka PKP S.A. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Lubartowa – mówi Piotr Kaliszewski, doradca wiceministra infrastruktury.

Kiedy dokumentacja projektowa będzie już gotowa, wówczas kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Następnie ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych. Plany wskazują, że nastąpi to w przyszłym roku. Całość inwestycji powinna zakończyć się w połowie 2026 roku.

Dworzec w Lubartowie ma odzyskać historyczny blask. Po przebudowie znów zostanie otwarty dla pasażerów

Dworzec w Lubartowie ma odzyskać historyczny blask. Po przebudowie znów zostanie otwarty dla pasażerów

15 komentarzy

 1. Więcej banerów z obrzydliwymi maskami, więcej tego typu spotkań, ciemny lud to kupi? czy na pewno?

 2. A co to za kozaki z tylu? To BOR, czy księża?

 3. Dziadek ze Slamsowa

  Dworzec w Lubartowie ma odzyskać historyczny blask. Po przebudowie znów zostanie otwarty dla pasażerów – a już myślałem, że urządzą tam jakieś muzeum, skansen, albo kaplicę ku czci…

 4. A kiedy lotnisko w lubartowie i jeszcze aquapark był chciał.

 5. Szanowni Panowie I Panie tak wszystko krytykujący . Spójrzcie na siebie i odpowiedźcie sobie Ile Wy daliście od siebie dla tego kraju i nieważne pod czyimi rządami . Czytając Wasze komentarze dochodzę do przykrego wniosku ,że po prostu nie umiecie konstruktywnie dyskutować . Dyskusja jest Wam obca . Nic tylko frustracja i hejt ze wszystkich stron . Co to zmieni ? Nic. Ktoś coś robi nawet coś pożytecznego. Żle. Dlaczego ? A bo tak. Po prostu wypada krytykować i w ten sposób siebie dowartościowywać Nie tędy droga . Wasz intelektualny rozwój zostanie w ten sposób zatrzymany . Czy tego chcecie . Chyba nie .Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas