Dwa tysiące zniczy zapłonęło w hołdzie ofiarom radzieckich represji (zdjęcia)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zorganizowali wydarzenie, którego celem było oddanie hołdu ofiarom radzieckich represji. Jednocześnie w Warszawie i Zamościu zapalono tysiące zniczy, ustawionych w kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

W sobotę w Zamościu odbyły się uroczystości pn. „Iskra Pamięci”, których celem było upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 roku. W ten sposób została uczczona pamięć o tych, którzy poświecili swoje życie dla dobra Polski. W zorganizowanym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wydarzeniu, wzięli udział: wicepremier Jacek Sasin, prezydent miasta Andrzej Wnuk, wiceprezes PGNiG Robert Perkowski oraz mieszkańcy.

Wrzesień jest miesiącem pamięci o tym, co zawsze było i jest dla Polaków najważniejsze – o wolności i tych, którzy o nią walczyli. Uczestnicy „Iskry Pamięci” w Zamościu wspólnie zapalili ponad 2 tys. zniczy w hołdzie oficerom i szeregowym Wojska Polskiego, a także innym służbom mundurowym oraz cywilom uznanym za zatwardziałych i nieprzejednanych wrogów władzy sowieckiej, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 roku. Świece zostały ułożone w kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

– „Iskra Pamięci” jest wyrazem naszego szacunku i pamięci dla zasług poległych w Katyniu, którzy w imię wolności Polski wykazali się największym możliwym poświęceniem. Niech widok tych płonących zniczy poruszy nasze serca, tak byśmy nigdy nie zapomnieli o tym, co się wydarzyło – powiedział Robert Perkowski, wiceprezes zarządu PGNiG. – To kolejna inicjatywa PGNiG realizowana przez naszą Fundację im. Ignacego Łukasiewicza i upamiętniająca ważne wydarzenia z historii Polski. Dzięki takim działaniom przyczyniamy się do budowania tożsamości narodowej. To nasz patriotyczny obowiązek – dodał.

Uroczystości odbyły się na Rynku Wielkim w Zamościu. Do godz. 19:30 mieszkańcy mogli oddać hołd bohaterom, zapalając znicze. Później nastąpiła część oficjalna z udziałem gości honorowych. W trakcie wydarzenia odbyły się także koncerty patriotyczne, prezentacje materiałów filmowych o tematyce katyńskiej oraz panel dyskusyjny z udziałem ekspertów.

(fot. nadesłane)

2 komentarze

 1. Studętkom jezdem, to wiem, że...

  Obywatelom gorszego sortu zabrania sie palić w domowych piecach węglem i drewnem (vide Kraków), a tymczasem kopci sie zniczami napędzając produkcję nie tylko samych zniczy, ale i dwutlenku węgla.
  O tonach fajerwerków i sztucznych ogni odpalanych na wiwat przy lada okazji, tym razem nawet nie wspomnę.

  • widać, że sama jesteś dziełem owych represji sowieckich, ciesz się, że czerwona armia przeszła przez nasz kraj bo stara by nigdy bolca między nogami nie poczuła i ciebie na świecie by nie było, tępa piz…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika