Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dwa tysiące zniczy zapłonęło w hołdzie ofiarom radzieckich represji (zdjęcia)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zorganizowali wydarzenie, którego celem było oddanie hołdu ofiarom radzieckich represji. Jednocześnie w Warszawie i Zamościu zapalono tysiące zniczy, ustawionych w kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

W sobotę w Zamościu odbyły się uroczystości pn. „Iskra Pamięci”, których celem było upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 roku. W ten sposób została uczczona pamięć o tych, którzy poświecili swoje życie dla dobra Polski. W zorganizowanym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wydarzeniu, wzięli udział: wicepremier Jacek Sasin, prezydent miasta Andrzej Wnuk, wiceprezes PGNiG Robert Perkowski oraz mieszkańcy.

Wrzesień jest miesiącem pamięci o tym, co zawsze było i jest dla Polaków najważniejsze – o wolności i tych, którzy o nią walczyli. Uczestnicy „Iskry Pamięci” w Zamościu wspólnie zapalili ponad 2 tys. zniczy w hołdzie oficerom i szeregowym Wojska Polskiego, a także innym służbom mundurowym oraz cywilom uznanym za zatwardziałych i nieprzejednanych wrogów władzy sowieckiej, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 roku. Świece zostały ułożone w kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

– „Iskra Pamięci” jest wyrazem naszego szacunku i pamięci dla zasług poległych w Katyniu, którzy w imię wolności Polski wykazali się największym możliwym poświęceniem. Niech widok tych płonących zniczy poruszy nasze serca, tak byśmy nigdy nie zapomnieli o tym, co się wydarzyło – powiedział Robert Perkowski, wiceprezes zarządu PGNiG. – To kolejna inicjatywa PGNiG realizowana przez naszą Fundację im. Ignacego Łukasiewicza i upamiętniająca ważne wydarzenia z historii Polski. Dzięki takim działaniom przyczyniamy się do budowania tożsamości narodowej. To nasz patriotyczny obowiązek – dodał.

Uroczystości odbyły się na Rynku Wielkim w Zamościu. Do godz. 19:30 mieszkańcy mogli oddać hołd bohaterom, zapalając znicze. Później nastąpiła część oficjalna z udziałem gości honorowych. W trakcie wydarzenia odbyły się także koncerty patriotyczne, prezentacje materiałów filmowych o tematyce katyńskiej oraz panel dyskusyjny z udziałem ekspertów.

(fot. nadesłane)

2 komentarze

  1. Studętkom jezdem, to wiem, że...

    Obywatelom gorszego sortu zabrania sie palić w domowych piecach węglem i drewnem (vide Kraków), a tymczasem kopci sie zniczami napędzając produkcję nie tylko samych zniczy, ale i dwutlenku węgla.
    O tonach fajerwerków i sztucznych ogni odpalanych na wiwat przy lada okazji, tym razem nawet nie wspomnę.

    • widać, że sama jesteś dziełem owych represji sowieckich, ciesz się, że czerwona armia przeszła przez nasz kraj bo stara by nigdy bolca między nogami nie poczuła i ciebie na świecie by nie było, tępa piz…

Z kraju