Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Dwa nowe miasta w woj. lubelskim. Premier wręczył akty nadania praw miejskich (wideo)

Od 1 stycznia 2021 r. na mapie administracyjnej Polski będziemy mieli 10 nowych miast. Wśród nich są dwa miasta w woj. lubelskim. Dzisiaj odbyło się uroczyste wręczenia aktów nadania statusu miasta Gorajowi i Kamionce.

Po 150 latach prawa miejskie odzyskał Goraj w powiecie biłgorajskim. Początki Goraja sięgają roku 1377, kiedy to osada została nadana Dymitrowi przez króla Ludwika Węgierskiego. Prawa miejskie Goraj uzyskał w 1398 r. decyzją króla Władysława Jagiełło. Miastem pozostawał przez pięć wieków, aż do roku 1869 roku, kiedy to podobnie jak 336 innych miast, został zdegradowany do statusu osady.

Pomysł odzyskania praw miejskich pojawił się w połowie 2019 roku. Przeprowadzone konsultacje wykazały, że mieszkańcy są za tego typu rozwiązaniem. Uprawnionych do głosu w tej sprawie było 3318 osób, swoje zdanie wyraziło 58 proc. mieszkańców Goraja i 48 proc. osób z terenu gminy. Prawie wszyscy, gdyż aż 97 proc., było za przywróceniem praw miejskich.

Drugą z miejscowości, która odzyskała prawa miejskie, jest Kamionka w powiecie lubartowskim. Pierwsze wzmianki o tym, że Kamionka była miastem, pochodzą z 1458 roku. Jego herbem były dwa skrzyżowane klucze. Jak większość miast w tamtych czasach, było to miasto prywatne. Na początku ziemie te należały do Tęczyńskich, potem m.in. do Oleśnickich, Górków, Szamotulskich, Daniłowiczów, Michałowskich, Prażmowskich a nawet Zamoyskich, do których należał również Pałac w Kozłówce. Kamionka miała królewskie przywileje lokacyjne oraz własne organy sądowe i administracyjne. Również w roku 1869 utraciła prawa miejskie.

– Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach nadania praw miejskich nowym miejscowościom, udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii. W kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebrane jeszcze po powstaniu styczniowym. To akt sprawiedliwości dziejowej, wśród nowych miast są takie miejscowości jak Kamieniec Ząbkowicki, który już na mapie Polski istnieje ok. 1000 lat. Cieszę się, że dziś w ten sposób udało się zwieńczyć wysiłki wójta i mieszkańców. To historia, tradycje, aspiracje i charakter urbanistyczny powinien decydować, jaki ma być status miejscowości i jakie mają być wraz z nim perspektywy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wręczania aktów nadania praw miejskich.

Szef rządu życzył mieszkańcom nowych miast, aby w nowe 10-lecie weszły z impetem, odwagą, optymizmem i wykorzystały to jako swój nowy impuls rozwojowy.

– Jestem przekonany, że wraz z nadaniem praw miejskich przyjdą nowe inwestycje i lepsze perspektywy dla mieszkańców tych miejscowości. Cieszę się, że wraz z tą zmianą statusu miejscowości nadany zostanie pewien impuls rozwojowy, ta zmiana ma czemuś służyć. Charakter tych miejscowości był przecież miejski niezależnie od liczby mieszkańców – mówił szef rządu.

Lista nowych miast w Polsce

1. Kamieniec Ząbkowicki – w gminie Kamieniec Ząbkowicki, w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim,
2. Goraj – w gminie Goraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim,
3. Kamionka – w gminie Kamionka, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim,
4. Sochocin – w gminie Sochocin, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim,
5. Solec nad Wisłą – w gminie Solec nad Wisłą, w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim,
6. Wiskitki – w gminie Wiskitki, w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim,
7. Dubiecko – w gminie Dubiecko, w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim,
8. Wodzisław – w gminie Wodzisław, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim,
9. Budzyń – w gminie Budzyń, w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim,
10. Koźminek – w gminie Koźminek, w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim.

– Od 1 stycznia 2021 r. na mapie administracyjnej Polski będziemy mieli 10 nowych miast – będą już łącznie 954 miasta w Polsce. Najpierw są konsultacje społeczne – wielu z Państwa samorządowców na pewno w sposób aktywny uczestniczyło w tych konsultacjach razem z mieszkańcami gminy analizując, czy to będzie dobry czas, aby taki wniosek złożyć. Po konsultacjach społecznych są pozytywne opinie rady gmin, wojewodów i analiza w MSWiA. Przede wszystkim analizowane są kwestie historyczne, urbanistyczne, związane także z atrybutami danego terenu. Jest to dla Państwa miejscowości duży prestiż, są to nowe nadzieje i możliwości, także związane z inwestowaniem oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Chciałbym na Państwa ręce wszystkim mieszkańcom Państwa miejscowości – od 1 stycznia 2021 roku miast – złożyć serdeczne gratulacje. To efekt determinacji, chęci i działań proobywatelskich dużej grupy mieszkańców – powiedział Paweł Szefernaker wiceminister MSWiA ds. administracji publicznej.

(fot. wideo KPRM)

10 komentarzy

  1. Mieszkańcy na pewno nie mają się z czego cieszyć …jednyne co jest pewne przy takiej zmianie ,to to ze na pewno bedzie drożej

  2. Terminarz Pana Premiera:
    Poniedziałek – konferencja prasowa z kolejnym sukcesem rządu, pełną reżyserką, na której tylko TVP zadaje pytania.
    Wtorek – konferencja prasowa z kolejnym sukcesem rządu, pełną reżyserką, na której tylko TVP zadaje pytania.
    Środa – konferencja prasowa z kolejnym sukcesem rządu, pełną reżyserką, na której tylko TVP zadaje pytania.
    Czwartek – konferencja prasowa z kolejnym sukcesem rządu, pełną reżyserką, na której tylko TVP zadaje pytania.
    Piątek – konferencja prasowa z kolejnym sukcesem rządu, pełną reżyserką, na której tylko TVP zadaje pytania.
    Sobota – konferencja prasowa z kolejnym sukcesem rządu, pełną reżyserką, na której tylko TVP zadaje pytania.

  3. Wścieklizna u lewaków jest widoczna zalecamy szczepienia Franio pierwszy.

  4. Według „Hwdpo” kto nie pada na twarz przed geniuszem pana premiera i jeszcze większym geniuszem jego prezesa jest lewakiem. To pan premier jest „prawakiem”? Sądząc po czynach i nerwowych ruchach politycznych całego PiS – jest socjalistą. A że wszystkiemu towarzyszy przymiotnik NARODOWY (stadion, szpital, kwarantanna itp) to już tak średnio się kojarzy. Ale przecież najfajniej i najprościej jest w oponencie widzieć lewaka i niePolaka.

  5. Wszystkie miejscowosci, które utraciły prawa miejskie po powstaniu styczniowym powinny je odzyskać z mocy prawa i można to zrobić jedną ustawą np. od 1 stycznia 2022. Chyba, że same nie będą tym zainteresowane i się tego zrzekna. Wtedy stosowna uchwała Rady Gminy nie jesteśmy tym zainteresowani i po problemie. Ale problem rozwiąże się raz na zawsze. A nie, że co roku kolejny premier okazuje się dobrodziejem co przekazuje dobrą nowinę. Rozwiązać problem tych miast raz na zawsze, a nie ucinac kotu ogon po kawałku.

  6. Goraj- ni to miasto ni to wies. Ni por***ac ni to zjesc

  7. Kamionka jako miasto.. Cooooooooooooooooooo, ahahahahahaha. A swego czasu przyłazili do Nowodworu się zabawić. A i tak wracali z obitymi ry**mi 😀

  8. Gmina Goraj , Miasto Goraj i co z tego , oświetlenie świeci się drogi zrobione, niech radni przyjadą na Zagrody i zobaczą największa wieś więcej mieszkańców niż w „mieście Goraju” najwięcej kasy z podatków A nawet jednej lampy nie ma .. ciemnica strach wyjść w nocy z domu ale co tam w Goraju można wymieniać wszystko co parę lat .. zabierzcie atrapy i niech nie stoją darmo ….

  9. Hahaha Szwedom się zachciało zabawy w miasto. Ale mieszkańcy zawsze intelektem nie świecili, czas szykować portfele, szykują się podwyżki za wszystko prócz prądu (on swoją drogą i tak wrośnie i tak niezależnie od praw miejskich) i nowe podatki. Ale chyba warto, bo „prestiż”, prawda? Kiedy budowa ratusza? Może na miejscu parku, akurat się zmieści, plus dwa miejsce parkingowe dla burmistrza xD xD xD

Z kraju