Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Duże zainteresowanie „małym ZUS-em” w regionie

Ponad 3,5 tysiąca przedsiębiorców z województwa lubelskiego zgłosiło się już do „małego ZUS”. 8 stycznia mija ustawowy termin na zgłoszenie do nowej ulgi dla obecnie działających przedsiębiorców.

Do jutra mają czas przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą, na zgłoszenie się do „małego ZUS”. To standardowy termin, wynikający z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenie można złożyć na jeden z kilku sposobów: wysłać przez internet (za pośrednictwem programu Płatnik lub ePłatnik), dostarczyć tradycyjną pocztą (liczy się wtedy data stempla pocztowego), lub złożyć w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można też skorzystać z pomocy swojego pełnomocnika, np. księgowej. Zgłoszenie polega na wyrejestrowaniu się z ubezpieczeń (formularz ZUS ZWUA) i ponownej rejestracji z nowym kodem ubezpieczenia właściwym dla „małego ZUS”, czyli 0590 lub 0592 (formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA).

– Do poniedziałkowego przedpołudnia do ZUS takie dokumenty wpłynęły od ponad 3,5 tys. przedsiębiorców z województwa lubelskiego. W całym kraju zgłoszeń było w tym czasie około 80 tys. „Mały ZUS” to już trzecia z kolei ulga dla małych przedsiębiorców w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Dotychczas mogli korzystać z półrocznego zwolnienia ze składek „na start” oraz z dwuletniego okresu tzw. składek preferencyjnych – informuje Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Na „małym ZUS” przedsiębiorca będzie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od swoich przychodów z poprzedniego roku. W 2019 roku z tej ulgi może skorzystać osoba, której przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 63 tys. zł. Jeśli przedsiębiorca ma kłopot z ustaleniem swojego przychodu za ubiegły rok, bo czeka jeszcze na faktury za grudzień, powinien zgłosić się do 8 stycznia do „małego ZUS”. Następnie – do końca miesiąca – powinien zweryfikować swoje zgłoszenie w oparciu o wyliczony w pełni przychód.

Ulga przysługuje maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Nie obejmuje składki zdrowotnej. Więcej informacji o „małym ZUS” jest na stronie www.zus.pl.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

15 komentarzy

  1. Złodzieje i oszuści!!!!!!!!!!!!