Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Droga ekspresowa S74 będzie ważnym uzupełnieniem sieci dróg szybkiego ruchu. Poprawi skomunikowanie z województwem lubelskim

Zawarta w przyjętym w grudniu 2022 r. Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) droga ekspresowa S74 będzie ważnym uzupełnieniem sieci dróg szybkiego ruchu w południowo-wschodniej Polsce. W przyszłości S74 połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie, poprawiając skomunikowanie tych regionów z województwem lubelskim. 3 lutego 2023 r. o znaczeniu tej inwestycji mówił w Tarnobrzegu na Podkarpaciu wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Sukcesywnie realizujemy plany inwestycyjne rządu, które w zakresie dróg krajowych polegają na budowie spójnego układu komunikacyjnego kraju. Droga ekspresowa S74 staje się faktem. Trasa będzie biec od węzła na szlaku Via Carpatia w okolicach Niska przez Tarnobrzeg, okolice Sandomierza do Opatowa, którego będzie obwodnicą. Następnie trasa zostanie poprowadzona przez Kielce do granicy z województwem łódzkim. Nowoczesna i bezpieczna droga pozwoli na sprawne realizowanie połączeń transportowych, a przez to wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu. Kierowcy zyskają docelowo swobodny dostęp do tras szybkiego ruchu pozwalających na podróżowanie na kierunkach północ-południe oraz wschód-zachód – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Minister R. Weber przypomniał, że w marcu 2022 r. rozpoczęła się realizacja S74 Przełom/Mniów – węzeł Kielce Zachód oraz że w woj. świętokrzyskim w ciągu S74 trwa realizacja obwodnicy Opatowa.

W styczniu br. GDDKiA podpisała również umowę na zaprojektowanie i wybudowanie  kluczowego odcinka drogi ekspresowej S74 od węzła Kielce Zachód do Kielc.  Dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 5 km nie tylko ułatwi wjazd do Kielc z S7, ale także połączy dwa odcinki S74 – realizowany obecnie Przełom/Mniów – Kielce Zachód z już funkcjonującym fragmentem trasy od Kielc do Cedzyny.

Przyjęcie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) umożliwiło zatwierdzenie Programów inwestycji dla trzech odcinków S74 w woj. świętokrzyskim, o łącznej długości niemal 76 km:

– S74 granica województw łódzkiego i świętokrzyskiego – Przełom/Mniów;
– S74 Cedzyna – Łagów z obwodnicą Łagowa;
– S74 Łagów – Jałowęsy – Tomaszów.

Przetargi na ich realizację w systemie Projektuj i buduj zostały ogłoszone 30 stycznia br.

W ramach RPBDK wybudowany będzie także ponad 70 km odcinek S74 Opatów – Nisko, który przebiega przez teren województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU), która ostatecznie ustali przebieg tego fragmentu, został złożony w październiku 2022 r.

(fot. MI)

6 komentarzy

 1. Rrr eeedakor Mi MIchnik

  Droga ekspresowa S74 będzie ważnym uzupełnieniem sieci dróg szybkiego ruchu
  Bardzo odkrywcza myśl pana wiceministra infrastruktury Rafała Webera.
  Bez tego pewnie nie wiedzielibyśmy nawet kiedy jest niedziela 😆

 2. Znów najedzie się bydła ze stolicy

 3. Przez Radom do Łodzi niech zrobią drogę to będzie jakieś okno na świat z tej dziury, Warszawa to nie wszystko.

 4. a wystarczyło by dać mapę a nie pisać o miejscowościach, o których większość ludzi nie słyszała nigdy…

  • Nie rób z siebie lenia, masz w telefonie mapę możesz obejrzeć zupełnie za darmo, redakcja ma ci wszystko podać na tacy, no bój się boga

   • To niech wcale nic nie piszą przecież każdy ma internet i może sobie poszukać.
    Może jakiś artykuł o cenach węgla w składach na lubelszczyźnie – podobno są takie miejsca gdzie przy cenie 2000 zł w promocji za tonę węgla to strasznie dużo a tam się kupuje znacznie taniej.