Piątek, 18 kwietnia 202518/04/2025
690 680 960
690 680 960

Drastyczny wzrost liczby pożarów traw w 2025 roku. Ponad czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2024 roku

Pożary traw w Polsce w 2025 roku osiągnęły dramatyczny wzrost. Od 1 stycznia do 8 marca straż pożarna interweniowała już 6317 razy, co stanowi ponad czterokrotny wzrost w porównaniu do tego samego okresu w 2024 roku. Niestety, pożary traw prowadzą do licznych rannych, a w jednym przypadku kończą się tragicznie. Strażacy apelują o ostrożność i zgłaszanie przypadków podpaleń.

Od początku 2025 roku, pożary traw w Polsce stały się poważnym problemem. W okresie od 1 stycznia do 8 marca straż pożarna interweniowała już 6317 razy w związku z tego typu zdarzeniami. Jest to dramatyczny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 roku, kiedy odnotowano jedynie 1551 pożarów traw. W wyniku tegorocznych pożarów 12 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć.

Pożary traw 8 marca – szczegóły interwencji

W sobotę, 8 marca 2025 roku, straż pożarna odnotowała aż 1085 interwencji związanych z pożarami traw. Najwięcej pożarów miało miejsce w województwie mazowieckim, gdzie odnotowano 172 zdarzenia. W województwie małopolskim interwencji było 166, a w podkarpackim 112. Pozostałe dane przedstawiają się następująco:

  • Śląskie – 111 pożarów
  • Świętokrzyskie – 101 pożarów
  • Dolnośląskie – 94 pożary
  • Lubelskie – 89 pożarów

W wyniku tych zdarzeń dwie osoby zostały ranne. Jedna w województwie małopolskim, a druga w lubelskim. Na szczęście, nie odnotowano ofiar śmiertelnych w tym dniu.

Pożary traw w powiatach – najwięcej interwencji

Z danych dotyczących pożarów w poszczególnych powiatach wynika, że najwięcej interwencji miało miejsce w następujących rejonach:

  • Powiat kielecki – 27 pożarów
  • Powiat krakowski – 27 pożarów
  • Powiat jasielski – 22 pożary
  • Powiat nowosądecki – 19 pożarów
  • Powiat grójecki – 16 pożarów

Apel strażaków o ostrożność i zgłaszanie podpaleń

Strażacy apelują o większą ostrożność w związku z licznymi pożarami traw. Przypominają, że wypalanie traw jest nielegalne i grozi wysokimi karami. Każda interwencja strażaków wiąże się z zaangażowaniem zasobów, które mogłyby zostać wykorzystane w sytuacjach wymagających pilnej pomocy. Strażacy apelują o zgłaszanie przypadków podpaleń i zachowanie ostrożności, by ograniczyć liczbę pożarów w nadchodzących dniach.

13 komentarzy

  1. Ludzie, czy wy nawet idiotyczne wypalanie traw, które jest w niektórych okolicach elementem lokalnego folkloru, musicie sprowadzać do polityki, Ukrainy i Brukseli? Strasznie macie zryte łby. Pali się bo jest susza, a będzie tylko gorzej.

    • Ocena: -2

      to może się zapalić w sierpniu a nie teraz

      • „Od suszy” – twoim zdaniem susza jest uzależniona od pory roku?
        W takim razie udowodniłeś, że jesteś id!otą.

  2. W Polsce jest totalne bezprawne więc o czym tu mowa

  3. Co to za porównania rok do roku… Czterokrotnie więcej bo ciepła sucha wiosna wcześniej. W kwietniu nie zapomnijcie napisać że pożarów jest 6 krotnie mniej bo się wcześniej zazieleniło…

  4. Ocena: 1

    Brak konsekwencji w karaniu i takie efekty.

  5. może przelew do brukseli nie dotarł tak by był eko dym :p

  6. Niedawno Ukraińska aktywistka Natalia Panczenko w ukraińskiej telewizji powiedziała, że jak Polacy nie będą spełniać oczekiwań Ukraińców to zaczną się podpalenia na terytoriom polski. Może służby powinny przyjrzeć się tej pani ?

  7. Ocena: 0

    Bo dawno nie wypalane, bo nieużytki, bo kleszcze, kleszcze atakują.

  8. Przecież to są normalne zabiegi agrotechniczne, a najazdy strażaków tylko je torpedują. Jeżeli co jakiś czas spali się kawałek łąki, żywopłotu, tujozy, jakaś altanka, czy inna chałupa, to tylko efekt nieostrożności agrotechnika🤣🤣🤣

  9. Ocena: -5

    sprawców szukajcie wśród wyborców Mentzena i Nawrockiego. Bo oni są intelektualnie w średniowieczu

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia