690 680 960

Dowody osobiste tracą ważność. Sprawdź swój

W tym roku ponad 10 procent mieszkańców Lublina powinno wymienić dowód osobisty. Na nowy czeka się miesiąc.

Nowe dowody osobiste, którymi posługujemy się od kilku lat, w przeciwieństwie do starych w formie książeczki, ważne są czasowo. Najczęściej wydawane są one na 10 lat, wyjątkiem tutaj są osoby po 65 roku życia, których to dokument tożsamości ważny jest bezterminowo. Jak obliczyli pracownicy Wydziału Spraw Administracyjnych lubelskiego Urzędu Miasta, w tym roku prawie 36 tysięcy mieszkańców miasta powinno wymienić posiadany dowód osobisty.

-W większości przypadków z ogólnej liczby blisko 36 tys. mieszkańców którzy powinni w bieżącym roku wymienić dowód osobisty, większości z nich skończyła się ważność dokumentu, kolejne osoby mają nieaktualne dane, m.in. adres zameldowania- wyjaśnia Andrzej Szerlak kierownik Wydziału Spraw Administracyjnych. Wiele osób nawet nie jest świadomych, że ich dokument lada moment będzie nieważny. – Termin ważności dokumentu można sprawdzić w jego prawym dolnym rogu- dodaje Szerlak.

Aby wymienić dowód, wystarczy zgłosić się do jednego z Biur Obsługi Mieszkańców. Należy posiadać wypełniony wniosek oraz dwie jednakowe fotografie o wymiarach 3,50 x 4,50 cm, które odzwierciedlają aktualny wizerunek. Nie można być na nich w jakimkolwiek nakryciu głowy ani tez w ciemnych okularach. Optymalna pozycja na zdjęciu to lewy półprofil z widocznym lewym uchem i równomiernym oświetleniem twarzy. Formularze niezbędne do wydania dokumentu znajdują się w Biurach Obsługi Mieszkańców, można je także pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta.

Obecnie cała procedura związana z wydaniem nowego dowodu osobistego trwa blisko miesiąc. Cała wymiana dokumentu jest bezpłatna.

(fot. MSWiA)
2014-02-05 20:59:20

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.4012zł 0.87%
  • GBP 5.3195zł 0.02%
  • EUR 4.6147zł 0.12%
  • CHF 4.7848zł -0.04%

Polub nas