Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Aby móc zrealizować pomysł na biznes, potrzebne są na to środki finansowe. Jeżeli myślisz o założeniu działalności gospodarczej i brakuje Ci kapitału, możesz wybierać wśród różnych źródeł finansowania, które są dostępne dla początkujących przedsiębiorców. Na co się zdecydować? Sprawdzamy, skąd i na jakich zasadach mogą pozyskać środki właściciele firm, które dopiero wchodzą na rynek.

Dotacja na start – pomoc z urzędu pracy lub funduszy unijnych

Pomoc z urzędu pracy to bezzwrotna i nieopodatkowana dotacja. Maksymalnie wysokość dotacji wynosi sześciokrotność miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – w 2020 r. jest to 31 191,48 zł. Aby jednak uzyskać dotację w maksymalnej wysokości, trzeba dobrze umotywować wniosek, czyli wykazać, na zakup jakich środków zostaną przeznaczone przyznane pieniądze.

Mimo że bezzwrotna dotacja to kuszą propozycja, to nie każdy może się o nią ubiegać. Aby otrzymać środki, będziesz musiał spełnić szereg wymogów:

  • posiadać status osoby bezrobotnej – w zależności od urzędu z reguły od 1 do 3 miesięcy,
  • na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie nie możesz widnieć w ewidencjach jako osoba prowadząca działalność gospodarczą lub osoba, która odmówiła przyjęcia zatrudnienia,
  • nie możesz widnieć w ewidencjach osób, które wcześniej korzystały z dotacji z urzędu pracy.

Jeżeli uzyskasz dofinansowanie, będziesz musiał wywiązać się także z szeregu obowiązków, które wiążą się ze skorzystaniem z pomocy de minimis. Należą do nich prowadzenie działalności przez następne 12 miesięcy i niepodejmowanie w tym okresie zatrudnienia. Konieczność spełnienia kilku wymogów, a przede wszystkim posiadania statusu osoby bezrobotnej powoduje, że ta forma wsparcia finansowego może być dla Ciebie niedostępna.

Podobne ograniczenia mogą pojawić się przy staraniu się o środki z funduszy unijnych. W latach 2014-2020 wiele programów jest dedykowanych przedsiębiorcom, którzy już założyli firmę i potrzebują pieniędzy na prowadzenie projektów badawczych, wdrażanie innowacji, informatyzację firmy czy skorzystanie z rozwiązań ekologicznych (np. przebudowanie linii produkcyjnej).

Kredyt bankowy – gdzie i na jakich zasadach?

Jeżeli nie spełniasz formalnych wymogów i tym samym nie możesz liczyć na bezzwrotną dotację, rozwiązaniem może być kredyt bankowy. 

Aby otrzymać kredyt w banku, również będziesz musiał spełnić określone warunki formalne. Poza zdolnością kredytową, pracownicy banku będą wymagać dołączenia do wniosku załączników takich jak:

  • zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami w ZUS i urzędzie skarbowym,
  • stworzony biznesplan, który umożliwi pracownikom banku zapoznanie się z koncepcją działalności,
  • PIT osoby fizycznej, na podstawie którego bank oszacuje zdolność kredytową.

Jeżeli z banku chcesz pozyskać dużą kwotę lub masz zdolność kredytową na niskim poziomie, bank może zażądać dodatkowych zabezpieczeń. Należy do nich np. zabezpieczenie kredytu wpisem hipotecznym (ustanowienie hipoteki na nieruchomości). Jeżeli nie posiadasz żadnej formy zabezpieczenia, rozwiązaniem może poręczenie oferowane przez Fundusze Europejskie. Ten rodzaj wsparcia polega na udzieleniu bankowi przez Fundusze Europejskie gwarancji spłaty kredytu w Twoim imieniu.

Z uwagi na epidemię koronawirusa COVID-19 banki zaostrzyły politykę przyznawania kredytów. W praktyce oznacza to utrudniony dostęp do środków również dla początkujących przedsiębiorców. Może się zatem okazać, że mimo gruntownie przygotowanego biznesplanu i złożenia wszystkich wymaganych dokumentów, nie otrzymasz wsparcia finansowego, o które zawnioskujesz.

Pozabankowa pożyczka dla firm na start

Alternatywą dla kredytu bankowego jest pożyczka dla nowych firm. Do najważniejszych zalet skorzystania z oferty firmy pozabankowej należą:

  • elastyczny czas spłaty pożyczki – będziesz mógł samodzielnie podjąć decyzję o okresie spłaty pożyczki (maksymalnie 36 miesięcy), uwzględniając swoją aktualną sytuację finansową i spodziewane dochody,
  • kwota od 1 000 do 20 000 zł – to Ty decydujesz, ile potrzebujesz, a w razie konieczności możesz skorzystać z wakacji od spłaty, czyli zawiesić na miesiąc płatność raty pożyczki,
  • szybkość wydania decyzji kredytowej – procedura składania wniosku o pożyczkę w całości odbywa się zdalnie, co oznacza, że decyzję otrzymasz w ciągu kilku minut,
  • szybkość uzyskania środków – po wydaniu decyzji i podpisaniu przez Ciebie umowy online, pieniądze zostaną natychmiastowo przelane na wskazany przez Ciebie firmowy rachunek bankowy,
  • minimum formalności – pożyczka dla nowych firm jest udzielana bez konieczności dostarczania stosu dokumentów, co pozwoli Ci skoncentrować się na tym co najważniejsze, czyli na rozwoju firmy.

Analogicznie jak kredyt bankowy pożyczka dla firm na start może być ubezpieczona. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko – w razie trudnej sytuacji finansowej spowodowanej jednym z czynników wymienionych w umowie ubezpieczenia, będziesz mógł liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej.

Pożyczka dla firm na start może Ci się opłacać szczególnie wówczas, gdy potrzebujesz relatywnie niskiej kwoty (np. 10 000 lub 15 000 zł) i nie chcesz tygodniami czekać na decyzję banku. Z uwagi na elastyczną politykę prowadzoną przez firmę pozabankową, pieniądze możesz otrzymać również wówczas, gdy masz niższą zdolność kredytową (nie znaczy to jednak, że firma pożyczkowa jej nie zweryfikuje). 

Angel of business, czyli anioł biznesu

Najczęściej kłopoty z pozyskaniem środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej mają przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić na rynek innowacyjny produkt lub usługę. Jeżeli należysz do grona tych osób, możesz spotkać się z odmową banku – bank może uznać, że finansowanie Twojego biznesu wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Co wówczas? Rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy osób zamożnych, które lokują kapitał w przyszłościowych biznesach, traktując je jak inwestycje.

O skuteczności tej formy pozyskania środków na działalność gospodarczą, mogą świadczyć sukcesy odniesione przez międzynarodowe, rozpoznawalne marki. Należą do nich m.in. Apple, Google, Amazon czy Starbucks. Przed zdecydowaniem się na tę formę finansowania, powinieneś jednak pamiętać, że:

  • prywatni inwestorzy najchętniej inwestują w biznesy z zakresu nowych technologii,
  • kłopotliwe może być znalezienie anioła biznesu – w Polsce prywatni inwestorzy najczęściej nie ogłaszają się, co oznacza, że przedsiębiorcy muszą dotrzeć do nich samodzielnie lub poprzez venture capital,
  • anioł biznesu nie działa bezinteresownie – w zależności od zainwestowanej kwoty może chcieć wpływać na decyzje podejmowane przez Ciebie, jako właściciela firmy.

Z drugiej strony prywatni inwestorzy najczęściej nie działają w sposób sformalizowany, a to oznacza, że nie trzeba im przedstawiać dziesiątek dokumentów. Większość z nich podejmuje decyzje w krótkim czasie, a pozyskanie środków od niezależnego inwestora nie wpływa na zdolność kredytową – w razie potrzeby kredyt czy pożyczka dla firm na start wciąż będzie znajdować się w Twoim zasięgu jako początkującego przedsiębiorcy.