Dodatkowe obostrzenia w związku z zakażeniami koronawirusem

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że zaostrzona będzie polityka regionalnych obostrzeń. Chodzi m.in. o ograniczenie liczby osób w zgromadzeniach, np. weselach.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że zostanie zaostrzona polityka regionalnych obostrzeń.

– Ograniczymy liczbę osób w zgromadzeniach np. weselach. W strefie zielonej do 100 osób, w żółtej do 75 osób, w czerwonej do 50 osób. Wprowadzimy ograniczenie działania punktów gastronomicznych, barów, restauracji. W strefie czerwonej będą mogły być otwarte do godz. 22:00. Wprowadzimy obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej – przekazał minister zdrowia.

Adam Niedzielski zaznaczył jednocześnie, że zwiększy się dostępność bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19 o 1,2 tys. W sumie jest ich ponad 8 tys. w całym kraju.

– Nie spodziewamy się, aby w najbliższym czasie zabrakło łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zabezpieczyliśmy także ponad 800 respiratorów – dodał minister.

Ograniczenie zgromadzeń i wesel:

– strefa zielona – maksymalnie 100 osób
– strefa żółta – maksymalnie 75 osób
– strefa czerwona – maksymalnie 50 osób

Nowe obostrzenia pojawiły się po tym, jak nastąpił wzrost liczby zakażeń. Minister powiedział, że zachowana jest logika interwencji dobranej do skali zjawiska i interwencji punktowej, a nie ogólnokrajowej. Obostrzenia będą dotyczyły w konkretnych strefach.

– Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii, będziemy zaostrzali tą politykę strefowo w zależności od liczby zachorowań – powiedział Adam Niedzielski.

(fot. MZ)

29 komentarzy

 1. Wszystko to pic na wodę. Pozorują działania i robią z nas balona – niby zamartwią się o nas i cały ten zamordyzm nazywają troską o nasze bezpieczeństwo.
  W lokalnej prasie nie ma żadnej wzmianki o sytuacji na jednym z oddziałów w PSK4, a tam 5 pacjentów pozytywnych (w tym jeden niestety zmarł) – wyjechali na wczasy do Puław. Aktualnie 2 osoby z personelu pozytywne – jedna choruje, druga pozytywna – jeszcze dzisiaj w pracy. I co zrobiono? Ano nic – „pozytywna” do domu, a reszta personelu… musiała nadal pracować, żadnej kwarantanny, etc…
  Jeżeli 112 rzeczywiście chce informować czytelników o sytuacji na lokalnym terenie to niech wykona telefon do rzecznika PSK4 i zada kilka pytań…
  Jeżeli żyjesz w gospodarstwie domowym z osobą zakażoną ale nie masz objawów… nie zrobią Ci wymazu. Więc jaka to troska? Dlaczego nie pobierają wymazów? Aby nie podwyższać statystyk i tyle – po cichu przyznają to nawet pracownicy Sanepidu. Gdyby robiono kompleksowe wymazy osób z najbliższego otoczenia zakażonego to ilość przypadków wzrosłaby kilkukrotnie. Ale wtedy wiele tłumaczeń jaśnie nam rządzących stałoby się groteskowymi.
  Dziękuję.

  • Rozumiem, że bardzo brakuje Ci wymazów? Co najmniej raz na tydzień?

  • Jak czytam takie komentarze to ręce opadają. Mam dla ciebie propozycje. Zostań w domu bo padniesz na zawał. Uważasz że należy zamknąć wszystkich w domach i niech po umierają bez opieki medycznej ? To jest dla ciebie wyjście z sytuacji ? Jak można być takim bezmyślnym ciemniakiem. Przy chorobie przy której jest mniejsza śmiertelność jak przy grypie o czym wiedzą rządzący i lekarze ta ściema jest delikatnie mówić karygodna, a tacy ludzie jak ty pokazują tylko brak logicznego myślenia. Ty chyba do tej pory nie rozumiesz że z powodu obostrzeni w lecznictwie umrze znacznie więcej osób niż na tą epidemie.

  • Marianescu, cred că aveți dreptate! Vorbesc serios!

 2. Hajs z UE musi być przytulony. kumacie ?

 3. hmmm pan szumowski ten od cudownych maseczek był zakażony koronoświrusem podane to było do medii 2 lub 3 dni temu. wczoraj czytam pan SZUMI chodzi sobie do sklepu etc, na pytanie dziennikarza, tak byłem chory ale już jestem zdrowy, a każdy inny człowiek 2tygodnie kwarantanny, nie no wcale kolesiostwa za PISU nie ma tak jak mówili, skończy się kolesiostwo. i teraz odpowiedz elektoratu pis, tak bo może szybko wyzdrowiał, wiadomo Ci z PISU to nad ludzie są, jak za Hitlera rasa aryjska, ludzie wybrani.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności