Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Do regionu trafi kilka nowych ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego

Aż 72,4 mln zł zostanie przeznaczonych na zakup 121 ambulansów wraz z dodatkowym wyposażeniem – to wynik konkursu na dofinansowanie wymiany karetek dla zespołów ratownictwa medycznego. Środki pochodzą z Funduszu Medycznego. Do regionu trafi kilka nowych pojazdów.

– Prawidłowe i efektywne funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) jest bardzo ważne. Zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) udzielają pomocy bezpośrednio na miejscu zdarzenia i muszą dysponować niezawodnym i nowoczesnym sprzętem. Dzięki wymianie kolejnych ambulansów zwiększamy bezpieczeństwo zdrowotne Polaków tam, gdzie na pierwszej linii stoi PRM. Stąd konkurs na dofinansowanie zakupu ambulansów dla ZRM wraz z dodatkowym wyposażeniem – poinformował wiceminister Waldemar Kraska podczas briefingu w Ministerstwie Zdrowia.

Oceniono 128 wniosków konkursowych, z czego 121 spełniało warunki konkursu. Podmioty, które je złożyły, otrzymają łącznie ponad 72,4 mln zł. Wiceminister Kraska podkreślił, że w 2023 r. nakłady na funkcjonowanie systemu PRM osiągnęły rekordowe 3,779 mld zł.

– Od 2019 r. sukcesywnie dofinansowujemy zakup nowych ambulansów dla ZRM, aby miały nie więcej niż 5 lat. Dzięki środkom z budżetu państwa i funduszy unijnych wymieniliśmy już 540 karetek – dodał.

Zakup nowych ambulansów wzmacnia gotowość, podnosi jakość działań ZRM i poprawia warunki pracy członków zespołu.

Wiceminister Marcin Martyniak przypomniał, że w ciągu ośmiu ostatnich lat tabor ambulansów użytkowanych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego został niemal całkowicie wymieniony na nowe pojazdy.

–Dzięki temu nie tylko zauważalnie spadł średni wiek karetki względem roku 2015, co zwiększa gwarancję szybszego i bezawaryjnego dotarcia do pacjenta, ale został także dokonany widoczny skok jakościowy w nowoczesnym sprzęcie będącym na wyposażeniu ambulansów nierzadko ratujących życie. Tym wsparciem – polegającym na wymianie ponad 120 ambulansów, także w mniejszych miejscowościach – wpisujemy się w prorozwojową strategię dbania o pacjenta i zabezpieczania udzielania mu świadczeń w każdym obszarze sektora ochrony zdrowia – podkreślił.

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik również podkreślił wagę dofinansowania zakupu ambulansów.

– Aby dobrze zaopiekować się pacjentem, potrzebne są zespoły ratownictwa medycznego i znakomicie przygotowani ratownicy – takich w Polsce mamy. Niezbędny jest też dobry i niezawodny sprzęt. Taką gwarancję dają systemowe działania. Inicjatywa Prezydenta RP dotycząca Funduszu Medycznego wpisuje się w realizację tych działań.

Do regionu w ramach tej wymiany pojazdów trafią cztery nowe ambulanse – dwa do Białej Podlaskiej i po jednym do Puław oraz Zamościa.

Lista rankingowa wniosków o dofinansowanie zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego wraz z dodatkowym wyposażeniem.

12 komentarzy

  1. karetki sa takie same jak busy co sie psuja?

  2. wow, 8 lat zbierali to dobrze że zdążyli kupic do wyborów. Czy będą pokropione wodą z bakteriami ….. ?

  3. Cuda, normalnie cuda. Żądam wyborów co roku.

  4. Z wyższym wykształceniem

    Tu trzeba oddać pis-owi honor. W ciągu 8 lat dwa razy mój zespół wymieniał karetkę na nową. Pamiętam czasy jak w 2008 dostaliśmy Fiata Ducato i jeździliśmy nim do 2014 roku W latach 2012-2014 kierowcy mieli nakazane jazdę 50-60 km\h by nie robić przepalow a za każdy przrpal płacił z własnej kieszeni. Ratownicy zajmowali się rozliczaniem każdej strzykawki gazika. Chore czasy były wtedy. Pensja 1100 złotych. Gdzie litr benzyny kosztował 3.80-4.00 złote.

  5. Już mają trójzęby ponaklejane na „export ” do krainy-u ? Czy pojeżdżą chociaż z miesiąc u nas w Polsce ?

  6. Ciekawe ile ukrom podarują

  7. Dzięki PiS mamy wszystko.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport