Do końca roku z Bogdanki odejdzie 350 osób. Kopalnia zmniejsza zatrudnienie

To już pewne, że do końca roku z kopalni w Bogdance odejdzie ponad 350 osób. Wszystko w ramach wdrażania programu optymalizacji kosztów i programu inwestycyjnego.

Grupa Kapitałowa Lubelskiego Węgla BOGDANKA, której jednostką dominującą jest LW BOGDANKA S.A. wypracowała po I kw. 2015 przychody na poziomie 428,3 mln zł, są one niższe o 11,1% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Malejące przychody sprawiają, że Bogdanka rozpoczęła proces wdrażania optymalizacji kosztów. Przejawi się on m.in. ograniczeniem zatrudnienia.

– W 2015 r. przewidziany jest spadek zatrudnienia o 145 osób średniorocznie i ponad 350 na koniec roku. Ograniczenie zatrudnienia odbywa się poprzez planowane odejścia na emeryturę pracowników, który nabyli takie prawa oraz nieprzedłużanie umów zawartych z pracownikami zatrudnionymi na czas określony. W ramach programu oszczędnościowego na 2015 r. przewidziane jest również ograniczenie usług obcych w tym outsourcingu oraz dostosowanie robót przygotowawczych do planowanego poziomu wydobycia – informuje Bogdanka.

Poziom produkcji węgla handlowego w I kwartale 2015 roku sięgnął 1,99 mln ton, czyli był niższy o 11,1% od osiągniętego w I kwartale 2014 roku (2,24 mln ton). Wydobycie i dostawy były powiązane z ograniczeniem zapotrzebowania na węgiel u odbiorców. Wpłynęła na to m.in. lekka zima i zapasy węgla. Nadal około 95% ze zrealizowanej sprzedaży węgla odbywało się na podstawie długoterminowych umów handlowych zawartych między LW BOGDANKA S.A. a jej głównymi odbiorcami, tj. Elektrownią „Kozienice” S.A., GDF Suez Energia Polska S.A., ENERGĄ Elektrownie Ostrołęka S.A., PGNiG Termika S.A., Grupą Azoty Zakładami Azotowymi Puławy S.A. i EDF Paliwa Sp. z o.o.

– Spółka kontynuuje działania mające na celu dostosowanie działalności do obecnego poziomu wydobycia (warunkowanego przez możliwości sprzedaży), poprzez optymalizację struktury wydobycia, dalszą redukcję kosztów działalności oraz obniżenie nakładów inwestycyjnych – czytamy w komunikacie prasowym.

Zarząd podjął decyzję o rekomendacji przeznaczenia na wypłatę dywidendy 37,5% skonsolidowanego zysku netto za 2014 rok, czyli 102 mln zł. Zarekomendowany poziom dywidendy pozwoli na utrzymanie niezbędnego poziomu gotówki w Spółce w celu zabezpieczenia stabilności i wiarygodności finansowej.

– Miniony kwartał pozostawał pod wpływem trudnej sytuacji na rynku węgla, która spowodowała konieczność dostosowania naszej produkcji do możliwości sprzedaży na rynku. Oprócz wysokich zapasów węgla na zwałach (7,5 mln ton na koniec 2014 roku, 8,5 mln ton na koniec lutego 2015) do przesunięć w harmonogramach dostaw do klientów przyczyniła się lekka zima. Podtrzymujemy nasze założenia sprzedażowe na 2015 rok na poziomie 9,3 – 9,5 mln ton węgla. Spodziewamy się, że produkcja w drugim półroczu będzie się odbywać z wykorzystaniem pełnych mocy produkcyjnych, co oznacza, że może być zbliżona do osiągniętej w IV kwartale minionego roku. Naszym priorytetem jest obecnie optymalizacja struktury i poziomu wydobycia, oraz dalsza redukcja kosztów działalności i programu inwestycyjnego, tak aby dostosować Spółkę do działalności w obecnych i spodziewanych trudnych warunkach rynkowych – od stycznia 2013 roku ceny miałów energetycznych dla energetyki zawodowej spadły o ponad 20% – powiedział Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW BOGDANKA S.A.

2015-05-01 09:43:35
(fot.lublin112.pl)

24 komentarze

 1. Niemcy wygaszają elektrownie jądrowe, będą przechodzic na węgiel ale w innej tecnologii, a u nas już zaczynają łeb ukręcać kopalniom. Póżniej niemiec kupi za bezcen jak nasze cukrownie!

  • ciekawe czy prezes i rada nadzorcza również zoptymalizują koszty swoich wynagrodzeń?

 2. Zwolnią z Bogdanki, żeby na ich miejsce zatrudnić poprzez agencję za połowę kasy. Dlaczego rząd nie zrobi nic z tymi agencjami, przecież to niewolnictwo XXI w.

  • a dlaczego mają utrzymywać górników z ich PRZYWILEJAMI ?

   Powinni skasować już dawno te górnicze dodatki. Tak samo zresztą jak mundurowi nie powinni iść na emerytury w wieku 40-50 lat.

   A my będziemy tyrać do 67. Ktoś musi pracować na dodatki dla górników i wcześniejsze emerytury dla policjantów.

   • Co za czasy 😀 Ludzie nie starają się o to by mieć lepiej, tylko o to żeby innym było gorzej heh, nikt Ci drogi Mecenasie nie bronił iść do kopalni do pracy jak były przyjęcia ;] I nie pisz więcej, że utrzymujesz jakiegokolwiek górnika bo błaznujesz w tym momencie chłopie. Spójrz na roczne zyski Bogdanki a następnie na zyski jakiejkolwiek innej działalności, porównaj sobie je, i wywnioskuj z tego kto kogo utrzymuje.

    • oczywiście, że pracują bardzo ciężko i w trudnych warunkach.

     Co nie znaczy, że cokolwiek im „się należy”.
     Pensja i nic więcej.
     Żadnych trzynastek, czternastek, barbórek, deputatów węglowych i nie wiadomo czego jeszcze.

     Czy stolarz który pracuje w hałasie i kurzu dostaje coś ekstra ?
     Murarz co pracuje od 7 do 17 w słońcu ma jakiś dodatek na olejek do opalania ?
     Rzeźnik co pracuje w zimnym i mokrym też ma coś dostawać ?

     Nie można uprzywilejowywać danej grupy zawodowej a reszcie ludzi pracy kazać pracować do 67 roku.

     Niech zarabiają górnicy 10.000 czy 15.000. nie mam nic przeciwko.
     Niech tylko nie oczekują, że IM SIĘ NALEŻY cokolwiek więcej niż pensja.

     • Ale zrozum, że pieniądze przeznaczane na trzynastki, czternastki, barbórki oraz deputat węglowy w przypadku Bogdanki nie jest zabierany z Twojej kieszeni, To pieniądze z zysków z urobku węglowego. Jeśli nie byłyby przeznaczone na te prefity to możesz być spokojny o to, że rozeszłyby się po członkach z rady nadzorczej czy nawet po kierownictwie. Skarb Państwa sprzedał pakiet większościowy akcji bodajże w 2010 roku i Bogdanka nie jest Firmą Państwową, Nie dokładasz do niczego. Górnicy również odprowadzają składki, nowi pracownicy pracują na emerytów, i tak w kółko, obecni przejdą na emeryturę, następni będą robić na nich. Stolarz nie dostaje dodatków typu ekstra ponieważ stolarnia nie może sobie na to pozwolić. W przypadku górnictwa praca do 67 roku nie zda egzaminu, bo możesz być pewien że ludzie po 60 po prostu umieraliby przy samym zjeździe na dół… (zjazd z poziomu 0 na kilometr pod powierzchnię to spora zmiana ciśnienia, człowiekowi po 60 pojawiają się problemy związane z ciśnieniem, podejdź do tego z tej perspektywy, a nie kierujesz się tym co nagłaśniają w kółko media… To tak jakby ktoś pracował jako murarz w prywatnej firmie, zarabiałby dajmy na to 15 zł/h a ja bym się kłócił, że należy mu się tylko 10 zł/h bo większość tak płaci….

     • widzę, że znasz temat Bogdanki dogłębnie.
      Oczywiście zgadzam się z Twoimi argumentami.

      Przyznasz jednak, że w przypadku innych kopalni ( tych Panstwowych ) dokładamy wszyscy z naszych podatków do każdej wydobytej tony węgla.
      Natomiast pracujący tam górnicy potrafią tylko krzyczeć i palić opony pod sejmem.
      Sami natomiast nie kwapią się do oddania chociażby jednego dodatku.

     • Tak, dokładamy, tylko z czyjej winy? Związkowców namnożyło się tam jak psów, na ich utrzymanie rocznie szło grubo ponad 20 mln zł, tylko po co? 3/4 tych związków brało tylko kasę, robotnicy ich nic nie obchodzili, kto ich w ogóle trzymał na tej pozycji? gdyby utrzymywano około 15-20 związków wszystko było by ok, kopalnie byłyby rentowne, i pracownicy by swoje wzięli. Ta afera wynikła tylko z obawy związkowców przed utratą stołka. Pracownicy może i by poszli na kompromis, ale Postaw się na ich miejscu, co byś zrobił jakby obległo Cię tysiąc związkowców i wmawiało Ci że cięcie płac nie jest konieczne? ;]

   • Zjedz na dół i popracuj przez 1 godzinę wtedy pogadamy..

   • Nie chodziło mi o dodatkowe przywileje, ale o normalną pensję, powiedzmy, że pracownik zatrudniony bezpośrednio przez bogdankę zarabia 3000, a taki sam pracownik zatrudniony przez agencję pracy 1600, a do tego nie ma pewności czy jutro będzie pracował bo umowa jest na miesiąc czasu. Podobnie jest na WSK i różnych większych firmach. Powinno się zlikwidować agencje pośrednictwa pracy, bo niedługo wszyscy będziemy pracować za 1200zł bo nie będzie możliwości normalnego zatrudnienia.

   • Trzeba bylo idioto uczyc sie.na.gornika i dostawac dodatki.
    Ah ta.polaczkowa zazdrosc…

 3. Ludzie czego zazdroscicie? ?? Pracuja ciezko w trudnych warunkach a i tak maja mniej niz np nauczyciele. Chcielibyscie tak tyrac?nie zazdroszce im!

  • ciężka praca? ja ryję 8 godzin plus mycie przebranie to wyjdzie jakieś 8.30 za te 30 minut nikt mi nie płać.
   a górnik dołowy pracuje 6 godzin pozostałe dwie to na kąpiel jaszcze marudzą że im tak ciężko

 4. Bogdanka nie jest firmą państwową i nikt nie dokłada do przywilejów pracujących tam ludzi

 5. o nic nikogo nie winie . tylko też jestem pracownikiem fizycznym .i wiem jaka jest praca w firmach .
  a na bogdankę składałem papiery ale okazało sie że mam słabe znajomości .chęci nie wystarczą.
  pozdrawiam cię [email protected]

 6. komentarz poszedł nie pod tym tekstem ale system tam go wpisał miał być pod innym wpisem

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie