Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Do ilu NOP-ów doszło po szczepionkach w Polsce?

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w Polsce podano ponad 46 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Liczba zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) wynosi – do 15 grudnia br. – 16 667 – wynika z raportu szczepień przeciwko COVID-19 zamieszczonego na stronach rządowych i na bieżąco aktualizowanego.

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po podaniu szczepionki pogorszenie stanu zdrowia. Istotne jest to, że NOP nie jest stwierdzeniem związku przyczynowo-skutkowego, a związku czasowego.

Odczyny mogą mieć łagodną postać np. ból w miejscu wstrzyknięcia, niewielka gorączka, poważną np. utrzymująca się długo wysoka gorączka, drgawki lub ciężką postać np. wstrząs anafilaktyczny. W przypadku tych dwóch ostatnich badana jest przyczyna wystąpienia odczynu, tj. czy pojawił się wskutek podania szczepionki.

W raporcie na temat NOP-ów Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) informuje, że zgłoszone do sanepidów NOP-y stanowią ok. 0,05 proc. W zgłoszonej do tej pory liczbie wszystkich odczynów 85 proc. to NOP-y łagodne, poważne – 11,5 proc., ciężkie – 3,5 proc.

Niepożądane odczyny poszczepienne lekarze powinni zgłaszać do inspekcji sanitarnej. Pacjent może sam zgłosić swój NOP do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych. Charakterystykę NOP po szczepieniach przeciw COVID-19 przedstawiają poniższe, cykliczne raporty (pierwsza data to data publikacji raportu, druga data to data raportu za okres do…):

20 grudnia 2021 – do 15 grudnia 2021

(fot. lublin112.pl, źródło informacji: Serwis Zdrowie, PZH)

43 komentarze

  1. Za dużo tych NOP-ów żeby dopuszczać do szczepienia tymi truciznami.

  2. Jak wynika to po szczepieniu ciężko chorych ludzi jest 15% a na Covid umiera 2.5% .

  3. Ból w miejscu wstrzyknięcia to i po ugryzieniu komara występuje. Nie wiem po co publikować takie bezużyteczne dane, potem bsnda niedouczonych idiotów to czyta, zaprze się jak osioł i nie szczepi bo „wie lepiej”. Tylko na końcu płacz bo ten czy tamten umarł i szukanie winnych dookoła. Na tyle milionów szczepionych dosłownie promil jest tych co poważnie mimo wszystko zachorowali i zmarli, ale oczywiście ferment trzeba zasiać, ku uciesze tępego tłumu niedouków. A jeszcze rok wcześniej bili się tacy o szczepionki poza kolejnością jak szczury na wysypisku śmieci.

    • Bandyci w białych fartuch.ach

      Tak jest teraz to lekarze bandyci w internecie to twierdzą że nawet niegroźne jest zapalenie mięśnia sercowego u osób młodych po szczepieniu ,niegroźny udar pnia mózgu u 34 latka.

  4. Jak rząd, producenci i lekarze zagwarantują odszkodowanie mojej rodzinie w wys. 1000000 cebulionów za moją śmierć to pierwszy stanę w kolejce.