Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Deszcz i burze na początku tygodnia

Nadchodzący tydzień będzie deszczowo-burzowy. Wszystko za sprawą rozległego niżu przemieszczającego się znad Ukrainy. Druga połowa tygodnia może przynieść ocieplenie.

W tej chwili nad środkową Ukrainą zalega ośrodek niżowy z ciśnieniem w centrum około 1005hPa, który powoli wypełnia się wędrując na północny-zachód. Niż ten już dziś oddziałuje na pogodę w Polsce, szczególnie we wschodniej połowie kraju, gdzie stopniowo wzrasta zachmurzenie. Nad obszarem Polski pojawił się umiarkowany, chwilami silniejszy wiatr dochodzący w porywach do 50-60 km/h.

Około północy ośrodek niskiego ciśnienia znajdzie się na pograniczu Ukrainy i Białorusi. Nad region nadejdą ciągłe opady deszczu o umiarkowanym natężeniu. Dodatkowo miejscami w chmury warstwowe wbudowane mogą być chmury konwekcyjne, które mogą przynosić zwiększenie intensywności opadu. W nocy opady będą przesuwać się ze wschodu wgłąb kraju, obejmując całą wschodnią połowę Polski i częściowo południe oraz centrum.

W poniedziałek strefa ciągłych opadów zalegać będzie na południu i wschodzie kraju (obszar województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz częściowo mazowieckiego i łódzkiego. W strefie opadów będzie dość zimno jak na początek czerwca – w strefie największych opadów zaledwie 10-12°C, tam gdzie opady mniejsze maksymalnie do 13-16°C. Początkowo padać może także na Lubelszczyźnie, jednak z biegiem dnia powinny pojawiać się rozpogodzenia. Tam też wzrośnie temperatura do 18-20°C.

Potencjalne burze przemieszczać się będą na południe i południowy-zachód. Ze względu na dużą wodność troposfery przekraczającą 30 mm (30-33 mm), burzom towarzyszyć będą intensywne opady, lokalnie do 20-40 mm. Nie powinny pojawiać się jednak niebezpieczne porywy wiatru. Burze pojawiać się będą głównie po południu, a na Podlasiu i północy woj.lubelskiego mogą się tworzyć także wieczorem i w pierwszej połowie nocy z poniedziałku na wtorek.

Aktualne prognozy wskazują, że do wtorku do południa najwięcej deszczu spadnie w pasie od Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę po Małopolskę i Podkarpacie, gdzie sumy opadów wyniosą 15-20 mm, lokalnie do 25-30 mm.

Druga połowa tygodnia najprawdopodobniej przyniesie napływ ciepłej, wilgotnej a więc i chwiejnej masy powietrza, której towarzyszyć będą burze. Pojawią się także dni z temperaturą przekraczającą 30°C.

2014-06-01 21:17:47
(fot. lublin112.pl, prognoza oprac. dzięki współpracy z serwisem lowcyburz.pl)

Jeden komentarz

  1. Klimat jak w tropikach nie dość że wilgotno to codziennie pada ziemia zrobiła się jak gąbka wszystko ledwo żyje

Z kraju