Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Decyzję uczelni o segregacji sanitarnej uznają za absurdalną. Skierowali list otwarty do rektora i ministra

Dzisiaj przed Akademią Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie członkowie lubelskiej Konfederacji wyjaśniali, iż wprowadzenie segregacji sanitarnej na uczelni oburzyło wielu studentów, którzy zwrócili się do polityków o pomoc. Od 1 grudnia osoby niezaszczepione nie zostaną dopuszczone do zajęć stacjonarnych oraz do pracy.

Wiele kontrowersji wywołała decyzja władz Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie, na temat konieczności posiadania certyfikatu potwierdzającego szczepienie przeciw Covid-19 przez kadrę oraz studentów. Przed kilkoma dniami zarządzenie takie podpisał rektor uczelni prof. dr. hab. Witold Kłaczewski. Zgodnie z nim, zarówno pracownicy dydaktyczni, jak też administracyjni, muszą do 30 listopada przekazać do działu kadr zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko Covid-19. Taki sam dokument mają złożyć w Dziekanatach studenci wszystkich kierunków.

Władze uczelni wskazywały, że decyzja ta jest przemyślana i przede wszystkim poprzedzona prowadzonymi przez kilka tygodni rozmowami z radą studencką. Podjęto ją z uwagi na fakt, iż 80 proc. kierunków, na których kształceni są studenci, stanowią kierunki medyczne. To z kolei wiąże się z tym, że studenci muszą odbywać zajęcia praktyczne w szpitalach. Tymczasem placówki te wymagają od każdego wchodzącego do środka studenta zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na Covid-19, lub właśnie potwierdzenia o zaszczepieniu.

Dzisiaj przed uczelnią członkowie lubelskiej Konfederacji wyjaśniali, iż wprowadzenie tego typu segregacji oburzyło wielu studentów, którzy zwrócili się do polityków o pomoc. Samą decyzję rektora w tej sprawie określono jako absurdalną.

– Decyzja mówi o tym, że wszyscy studenci pracownicy, którzy mają zamiar przebywać na uczelni powinni poddać się szczepieniom do końca tego miesiąca. Czyli tak naprawdę jeszcze przez te kilka dni, w momencie kiedy nie przedstawią odpowiedniego certyfikatu, nie będą dopuszczeni do zajęć stacjonarnych i pracy. Chciałbym ze stanowczością podkreślić, jako Konfederacja jesteśmy za pełną dobrowolnością szczepień. Studentom pozostaje wybór, albo kontynuować naukę na uczelni, albo zrezygnować z tej nauki. Studenci zwracają uwagę, że ponieśli już olbrzymie koszty swojej edukacji. Uczelnia im tych kosztów nie zwróci, a często to jest drugi, trzeci rok edukacji. My się na to nie zgadzamy i apelujemy do rektora o zniesienie bezpodstawnej segregacji sanitarnej – mówił Lider Klubu Konfederacji w Lublinie Bartłomiej Pejo.

Przypomniano również, że przedstawiciele największych lubelskich uczelni, czyli UMCS, Politechniki oraz KUL-u oświadczyli, iż nie zamierzają wprowadzać segregacji sanitarnej, bo nie ma do tego podstaw prawnych. Podobne stanowisko wyraził również minister edukacji Przemysław Czarnek.

Z kolei pełnomocnik Ruchu Narodowego na Lublin Piotr Zduńczyk dodał, że tu nie chodzi tylko o sprzeciwienie się tego typu praktykom na polskich uczelniach, lecz również wskazanie, że jest to działanie nielegalne. Ma ono być też sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi, z prawem do wolności osobistej, z prawem także do wolnej nauki i do tego, aby ją pobierać w taki sposób, w jaki studenci dogadali się z uczelnią, czyli sposób stacjonarny. Chodzi o dyskryminację i wprowadzenie podziału nie ze względu na stan zdrowia, lecz na przyjęcie szczepionki, przez co ludziom możliwość pobierania nauki, a także pracy właśnie w tym miejscu.

– Albo żyjemy w państwie prawa, albo już nie żyjemy w państwie prawa. Oto jest takie retoryczne pytanie w tym momencie, bo te działania pokazują, że właściwie już żadne akty prawne, łącznie z Konstytucją nie są przestrzegane. Czy rektor uczelni może stawać ponad prawem? Wydaje mi się, że nie, dlatego ja osobiście również zgłaszam apel do Ministra Czarnka, który wielokrotnie w swoich wypowiedziach medialnych odwoływał się do systemu wartości, do tradycji naszej, naszych wielowiekowych tradycji demokratycznych i wolnościowych. No i mam nadzieję, że stanie na wysokości zadania i przywoła do porządku rektora uczelni, przed którą tutaj stoimy – dodał Radny Rady Miasta Lublin Stanisław Brzozowski.

Przedstawiciele Konfederacji skierowali w tej sprawie list otwarty do rektora uczelni, a także do Ministra Edukacji Narodowej prof. Przemysława Czarnka.

(fot. nadesłane)

91 komentarzy

  1. Brawo panie profesorze, mądra decyzja.

  2. Brawo dla Pana Rektora! W pełni popieram.

  3. Ten rektor powinien siedzieć.

  4. Można sprawdzić na stronie Ministerstwa Zdrowia, że po przyjęciu tych „szczepionek” zmarło kilkaset osób. Przyjęcie tego zastrzyku nic nie daje, nie chroni przed zachorowaniem. Kto chce to przyjmować, jego sprawa, ale nie wolno nikogo do tego zmuszać !

  5. Studenci powinni przerwać naukę na tej uczelni i żądać od rektora zwrotu kosztów i odszkodowania za stracone lata nauki. Dyktatura szybko się skończy. Po za tym to niezaszczepieni ryzykują więc rektor po 3 dawkach powinien być spokojny.

  6. Co to jest konfederacja? Dno. Co to jest czarnek, dno.

  7. Jak dla mnie to niestety tylko kolejny półsródek. Należałoby ograniczyć kontakty i całkowicie przejść na zdalne. Ludzie zaszczepieni tez się zarażają – sama znam trzy osoby które są po szczepieniach i maja Covid. Szczepionki są ważne, ale to nie peleryny-niewidki, więc może to kontrowersyjna , opinia, ale j2es2li na zdalne będą mogli przechodzić tylko ludzie niezaszczepieni, to zaczynam żałować tego swojego Pfizera.

  8. Cóż za nieszczęsne imię: Witek. Jeden w sejmie straszy,teraz ta tutaj magnumfisencja… Czy tylko ja mam jeszcze trochę klepek we właściwym miejscu?
    ps.nie twierdzę,że wszystkie…