Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Były zastępca komendanta milicji w Lublinie skazany za zbrodnie przeciwko ludności

Po 40 latach od internowania na początku stanu wojennego działaczy ówczesnej legalnej opozycji z Lublina, zapadł wyrok w tej sprawie. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej został uznany za winnego.

W tym tygodniu przed Sądem Rejonowym Lublin – Zachód w Lublinie zakończył się proces byłego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Lublinie ds. Służby Bezpieczeństwa. W sierpniu 2017 roku Aleksander Ch. został oskarżony przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie o popełnienie zbrodni komunistycznych.

Chodziło o bezprawne pozbawienie wolności 18 osób w okresie od 12 do 15 grudnia 1981 roku. Byli to działacze ówczesnej legalnej opozycji. Jak wskazali śledczy, decyzję o internowaniu całej grupy Aleksander Ch. podjął na podstawie dekretu z 12 grudnia 1981 roku o ochronie bezpieczeństwa Państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego. W rzeczywistości ten akt prawny nie został opublikowany i według powszechnie przyjętych zasad prawnych nigdy nie obowiązywał.

Czyn ten został określony przez prokuraturę jako zbrodnia przeciwko ludzkości. Jednak obrońca oskarżonego starał się udowodnić, że interpretacja śledczych jest błędna, a tym samym sprawa uległa już przedawnieniu. Podkreślał, iż Aleksander Ch., jako zastępca komendanta starał się przestrzegać prawa, w tym przypadku jednak nie był świadomy, że przepisy o wprowadzeniu stanu wojennego nie zostały opublikowane, a tym samym nie mają mocy prawnej.

Sąd jednak przychylił się do stanowiska prokuratury, która wykazała, iż internowania opozycjonistów były elementem ogólnokrajowej operacji, wszystko zaś miało podłoże polityczne. Ostatecznie, mający obecnie 85 lat były komendant, został uznany za winnego i skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby oraz karę grzywny.

(fot. IPN/zdjęcie ilustracyjne)

44 komentarze

  1. Zbrodnia przeciwko ludzkości . To jakiś żart.