Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dęblin: Dobiega końca budowa hangarów. Wkrótce pojawią się nowe samoloty

Jeszcze w tym roku na dęblińskim lotnisku pojawią się nowe samoloty szkoleniowe M-346 Master. Tymczasem dobiega końca budowa hangarów, w których będą stacjonowały.

Na lotnisku w Dęblinie dobiega końca budowa ośmiu hangarów na potrzeby samolotów M-346 Master. Wszystkie z nich są typu lekkiego, składają się ze stalowej konstrukcji, która została pokryta blachą. By zapewnić wygodę pilotom, zostały wyposażone w automatyczne bramy wjazdowe i wyjazdowe, co pozwala na bezpośredni wyjazd na drogę kołowania. Każde z pomieszczeń ma 450 m2 i wyposażone jest w instalację elektryczną oraz przeciwpożarową. Prace związane z ich budową praktycznie już zostały zakończone, trwa montaż wyposażenia i niezbędnych elementów. Zgodnie z umową przekazanie do użytkowania nastąpi jeszcze w tym półroczu.

Hangary są przeznaczone do całorocznego przechowywania kupionych przez Polskie Siły Powietrzne samolotów szkolno-treningowych Alenia Aermacchi M-346 Master. Zastąpią one wysłużone już polskie Iskry, które to są obecnie jedynymi szkoleniowymi samolotami odrzutowymi w polskiej armii. Z nowych maszyn będą korzystać podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Cała inwestycja związana jest z dostosowaniem infrastruktury lotniskowej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego do wymagań systemu szkolenia zaawansowanego AJT.

Podpisany w lutym 2014 roku kontrakt obejmuje nie tylko nowe samoloty. W jego ramach ma być zapewniona także logistyka, pełen dostęp do części zamiennych oraz materiałów eksploatacyjnych. Dodatkowo wsparcie techniczne, system informatyczny wsparcia i pełna dokumentacja techniczna. Powstała już infrastruktura naziemna w tym budynek z wieżą kontroli lotów, czy też zabezpieczenie w postaci lotniskowej straży pożarnej. Gotowe jest także centrum, gdzie zamontowane zostaną nowoczesne symulatory lotów.

Projekt zakłada, że wszystkie najważniejsze inwestycje mają zostać ukończone jeszcze w tym roku. Pierwsze nowe samoloty pojawią się na dęblińskim lotnisku w listopadzie. Na początek zostaną dostarczone dwie maszyny, kolejne zaś w przyszłym roku. We Włoszech szkoli się już pierwsza grupa pilotów i specjalistów obsługi naziemnej.

Dęblin: Dobiega końca budowa hangarów. Wkrótce pojawią się nowe samoloty

(fot. MON)
2016-01-19 21:24:37

2 komentarze

  1. trepy będą miały mniej do zamiatania, to więcej pograć będzie można

  2. Temperatura taka sama jak na zewnątrz. Tylko, że bez wiatru?

Z kraju