Środa, 08 maja 202408/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czym jest optymalizacja i pozycjonowanie w Google?

W dzisiejszych czasach Internet jest przepełniony informacjami oraz treścią. Każda firma ma swoje miejsce w sieci np. w postaci strony internetowej. Dlatego dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem jest wypromowanie biznesu w sieci i zwiększenie świadomości jego istnienia. Pomocnym rozwiązaniem jest zadbanie o dobrze działające SEO, czyli wszelkie działania, które mają na celu optymalizację strony pod algorytmy konkretnych wyszukiwarek internetowych. W efekcie poprawiamy pozycje na interesujące nas frazy, stajemy się widoczni i zwiększamy ruch na stronie. Poznaj tajniki optymalizacji oraz pozycjonowania w Google. SEO – co się kryje pod tą nazwą?

Na samym początku trzeba zrozumieć, co oznacza magiczny dla wielu osób skrót SEO. To cały proces, ogół działań, które mają na celu zwiększenie liczby zapytań, wejść na stronę i osiągnięcie najwyższej pozycji w wyszukiwarce na dane frazy. Efekty dość żmudnej pracy przy SEO można z powodzeniem obserwować w statystykach strony i przede wszystkim w sprzedaży. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo to proces rozłożony, w czasie którego pierwsze efekty mogą być widoczne nawet po kilku miesiącach od rozpoczęcia działań. Dlatego tak ważna jest dobra strategia pozycjonowania i jej konsekwentne rozwijanie.

Proces SEO składa się z szeregu aktywności zarówno na witrynie internetowej (on-page), jak i poza nią (off-page). Wszystko po to, by jak najlepiej trafić do robotów wyszukiwarek internetowych. Należy go rozpocząć od dokładnego audytu i analizy – widoczności, konkurencji, słów kluczowych. Następnie dokonuje się optymalizacji technicznej (czyli techniczne SEO) oraz optymalizacji treści. Dalszym procesem jest pozyskiwanie linków oraz obserwowanie wyników i poprawianie efektywności.

Czym jest optymalizacja strony?

Przejdźmy zatem do szczegółowego omówienia, czym jest sama optymalizacja strony internetowej. To wszystkie działania, które można wykonać bezpośrednio na stronie www po to, aby jej odbiór przez roboty wyszukiwarki były znacznie lepsze. Dzięki temu można skutecznie poprawić pozycje w rankingu wyszukiwarki. Taktyka ta wymaga nieustannego ulepszania i pracy nad rozmaitymi elementami składowymi witryny. Tutaj nie skupiamy się na pozyskiwaniu linków z zewnątrz, a na pracy on-site. Dlatego można śmiało przyznać, że jest to fundament dla dalszych działań. Bez dobrze zoptymalizowanej strony, żadne nasze działania nie przyniosą oczekiwanego efektu końcowego. Dobrze zoptymalizowana strona to dostosowanie do wyszukiwarki, zwiększenie i ułatwienie jej dostępności oraz odnajdywanie jej w sieci, a także wskazanie na tematykę. Optymalizacja obejmuje kod strony, analizę słów kluczowych i doskonalenie treści pod tym względem.

Dlaczego optymalizacja strony jest ważna?

Optymalizacja on-site jest niezwykle ważna, aby zostać zauważonym nie tylko przez klientów, ale przez wyszukiwarki w ogóle. Dzięki poprawnym działaniom roboty są w stanie swobodnie poruszać się po stronie, a także dobrze interpretować jej zawartość, na którą składa się nie tylko sama treść tekstowa, ale także grafika. W efekcie wyszukiwarka będzie w stanie wyświetlać poprawnie stronę w wynikach SERP – wyżej niż strony konkurencji. Nie da się ukryć, że jest to proces przyczynowo-skutkowy. Wyszukiwarka rozumie stronę, więc chętnie pokazuje ją wyżej. Klienci ufają najczęściej tym pierwszym wynikom, dlatego zwiększa się szansa na duży ruch na stronie, poprawę świadomości marki, a co za tym idzie – jej zyski oraz rozwój.

Pozycjonowanie w Google – czym jest?

Pozycjonowanie jest szerokim procesem, który pozwala na znalezienie się danej strony internetowej znacznie wyżej w wynikach Google (jeśli skupiamy się na tej wyszukiwarce, a nie da się ukryć, że 98% użytkowników korzysta właśnie z niej). Wymaga ona czasu i cierpliwości. Efekty nie przychodzą od razu, jednak to inwestycja opłacalna i warta wysiłku. Pozycjonowanie www obejmuje szereg działań na stronie, ale też poza nią. Może być to pozycjonowanie szerokie, które nie skupia się na sprzedaży lokalnej, ale na dotarciu do jak największego grona odbiorców w ogóle. Tym samym można pozycjonować stronę właśnie regionalnie – np. kierując użytkowników na województwo, miasto, dzielnicę. Coraz powszechniejsze jest także pozycjonowanie sklepów online. Od kilku lat widać ogromne zainteresowanie i popularność branży e-commerce, która rządzi się własnymi prawami.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że efekty pozycjonowania nie są widoczne od razu. W wielu przypadkach to okres nawet 8 do 12 miesięcy, by zwiększyć ruch na stronie, a tym samym sprzedaż. Mimo to jest to działanie niewątpliwie opłacalne. Docieramy do potencjalnych klientów i zwiększamy szansę na nowe zyski. Pozycjonowanie sprawia, że budujemy zaufanie do marki, zwiększamy rozpoznawalność i zdobywamy cenną przewagę nad konkurencją. Dlatego warto skupić się na tym działaniu, dbając o atrakcyjny content marketing, poprawne linkowanie wewnętrzne czy pozyskiwanie linków zewnętrznych. Pomocne w tym wszystkim jest skorzystanie z doświadczonej agencji marketingowej bądź osób, które są w stanie skorzystać z wiedzy, by zwiększyć naszą pozycję w sieci.