Czeka nas duża zmiana pogody. Burze przejdą w nocy przez woj. lubelskie

W nocy z soboty na niedzielę nad regionem prognozowane są burze. Najwięcej zjawisk burzowych może być obecnych w pierwszej części nocy, ale lokalnie grzmieć będzie także po północy.

W sobotę Polska znajduje się pod wpływem zatoki niżu znad Skandynawii i Morza Norweskiego. Przez nasz kraj z zachodu na wschód przemieszcza się system frontów atmosferycznych. W ciepłym wycinku napływa masa polarno-morska ciepła, natomiast tuż za frontem chłodnym chłodniejsza z północnego-zachodu. Burze w regionie wystąpią w pierwszej części nocy, ale lokalnie grzmieć będzie jeszcze w drugiej części nocy.

Główna aktywność burzowa jest dziś obserwowana na linii zbieżności przed frontem oraz na froncie chłodnym. Temperatura wynosi dziś od 23°C do 25°C na obszarze województwa lubelskiego. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego. Do końca dnia bez opadów. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać.

W nocy z soboty na niedzielę nad regionem pojawią się najprawdopodobniej burze. Najpierw zacznie grzmieć w powiecie kraśnickim, opolski, puławskim, ryckim oraz łukowskim. Następne burze powinny dotrzeć do takich powiatów jak: łukowski, bialski, parczewski, lubartowski i lubelski.

Najgroźniejsze burze są prognozowane na zachodzie i północnym-zachodzie województwa lubelskiego. Najsilniejsze zjawiska konwekcyjne występować będą w pierwszej części nocy, przemieszczając się dalej na wschód, południowy-wschód regionu. Lokalnie grzmieć może przez całą noc. W czasie burz opady do 25 mm, wiatr do 90 km/h oraz grad, zwłaszcza w początkowej fazie. Niewykluczone struktury wielokomórkowe i superkomórki. Punktowo prawdopodobne szkody. Temperatura wyniesie od 15°C do 17°C.

Niedziela przyniesie duże ochłodzenie. Temperatura oscylować ma w przedziale od 15°C do 17°C. Nie zabraknie opadów atmosferycznych. Zachmurzenie będzie na ogół duże do całkowitego. Wiatr z kierunku północno-zachodniego potęgować ma odczucie chłodu. Poniedziałek w dalszym ciągu deszczowy z temperaturą poniżej 15°C na przeważającym obszarze woj. lubelskiego.

Wtorek przyniesie temperaturę poniżej 20°C. Lokalnie może spaść słaby deszcz. Od środy czeka nas najprawdopodobniej wyraźne ocieplenie i więcej słońca. Temperatura wzrosnąć może do 22-23 stopni. Przyszły weekend ponownie może przynieść temperaturę powyżej 25 stopni, ale prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)