Wtorek, 23 lipca 202423/07/2024
690 680 960
690 680 960

Czek na ponad 28 mln złotych dla Uniwersytetu Medycznego na utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (zdjęcia)

Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał dofinansowanie w wysokości przekraczającej 28 milionów złotych na utworzenie jednego z osiemnastu Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej w Polsce. Te centra pełnią kluczową rolę w analizie danych, wspieraniu badań klinicznych oraz zapewnianiu opieki szpitalnej opartej na rozwiązaniach cyfrowych. Ten krok jest istotnym etapem na drodze do stworzenia nowatorskiego systemu ochrony zdrowia.

Wyniki konkursu na utworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej ogłosiła Agencja Badań Medycznych. W sumie, do 18 jednostek w całej Polsce trafi ponad pół miliarda złotych. Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał 28 175 490,11 zł na utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej wraz z Biobankiem Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, który będzie działał na rzecz jednostek uczelni i  podejmował współpracę z tego typu ośrodkami w Polsce i zagranicą.

Troska o każdego pacjenta

– Pierwszym przedstawicielem środowiska medycznego, który spotkał się ze mną jeszcze przed pandemią, jak objąłem stanowisko wojewody, był prof. Konrad Rejdak. W trakcie rozmowy zastanawialiśmy się, jak sprawić, by pacjentom z najodleglejszych miejscowości województwa lubelskiego nie zamknęło się okno do procedury trombektomii. Wtedy m.in. analizowaliśmy projekt związany z połączeniem cyfrowym szpitali z oddziałami udarowymi. Z inwentaryzacji przeprowadzonej przy pomocy marszałka województwa lubelskiego wynikło, że w zasadzie nie ma żadnego problemu dlatego, że program dostępu do szerokopasmowego Internetu, realizowany w ramach Programu Polski Wschodniej umożliwia przy niskich kosztach tego typu scalenie – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka, nawiązując do medycyny cyfrowej.

Czek na ponad 28 mln złotych dla Uniwersytetu Medycznego na utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (zdjęcia)

fot. LUW

Kolejne środki na cyfryzację

– Gratuluję kolejnych środków na cyfryzację. To jest cyfryzacja, która zmierza do tego, żeby przede wszystkim diagnostyka była szybka i efektywna. To z kolei jest warunek bardzo dobrej terapii dla naszych pacjentów. Chciałbym poinformować, że przed przyjazdem tutaj podpisałem rozporządzenie wraz z panią minister zdrowia o standardach kształcenia na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym. Podnosimy poziom kształcenia i diagnostyki. To wszystko jest w trosce o polskiego pacjenta  – podkreślał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czek na ponad 28 mln złotych dla Uniwersytetu Medycznego na utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (zdjęcia)

fot. LUW

Poprawa skuteczności leczenia pacjentów, zwiększenie badań naukowych

Powstanie Sieci Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej powinno przełożyć się na zwiększenie liczby badań naukowych, stworzenie korzystnych warunków do rozwoju innowacyjnych technologii lekowych, informatycznych itp.

Stworzenie Centrów przyczyni się do poprawy skuteczności leczenia pacjentów i ich dostępu do innowacyjnych terapii, zwiększy udział polskich naukowców w rozwoju nauk medycznych, pozwoli zaspokoić potrzeby zdrowotne społeczeństwa i zlikwidować bariery obecnie występujące w systemie opieki medycznej.

Powstanie RCMC przyczyni się do rozwoju rozwiązań IT z zakresu medycyny cyfrowej, pozwalających na analizę danych medycznych, czy rozwiązań ułatwiających pracę lekarzy.

Czek na ponad 28 mln złotych dla Uniwersytetu Medycznego na utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (zdjęcia)

fot. LUW

Kontynuacja działań Agencji Badań Medycznych

Realizacja konkursu stanowiła kontynuację działań ABM w zakresie wspierania prowadzenia badań naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych w Polsce, realizowanych przez Centra Wsparcia Badań Klinicznych.

W 2020 r., w ramach pierwszego konkursu na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych dofinansowanie otrzymało 10 ośrodków, a II połowie 2021 r. dołączyło kolejnych 6 ośrodków, wybranych w ramach konkursu.

Natomiast w konkursie na tworzenie i rozwój Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych wsparcie otrzymało 7 ośrodków.

Czek na ponad 28 mln złotych dla Uniwersytetu Medycznego na utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (zdjęcia)

fot. LUW

(źródło LUW)

24 komentarze

 1. Tera to dopiero bedo leczyć. Cyfrowo i wirtualnie. Cuda nad cudami.

 2. A czelej co zrobił dla regionu przez kilka kadencji senatu, aaaaaa szczepionkę na covida za którą zebrał kilka milionów.

 3. Tutaj nie potrzebny jest czek – /obietnica/ tylko faktyczne pieniążki. Czeki – obiecanki już kiedyś były.

 4. Nawet do zdjęcia nie mogą normalnie zapozować, tylko PiSiory wyciągają łapy do kasy.

 5. buhahahaha garnek i mten drugi pajac od finansów w brylach papierowe czeki rozdaja

 6. Jeszcze dwa tygodnie i lansik się skończy

  • Obawiam się,że niestety się nie skończy,bo ciemnoty w pisolandii co niemiara i będą na nich głosować,a poza tym,nawet jak przegrają,to i tak wygrają,bo sfałszują wybory.
   Oni są zdolni absolutnie do wszystkiego,żeby się tylko utrzymać przy żłobie!!!

 7. A gdzie ksiundz????

 8. Ciemny lud to kupi? Nie sądzę.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport