Sobota, 15 czerwca 202415/06/2024
690 680 960
690 680 960

Coraz bliżej do wprowadzenia nowego systemu biletu elektronicznego. W pojazdach i na ulicach przybywa urządzeń (zdjęcia)

W 250 autobusach i trolejbusach są już nowe, zielone kasowniki oraz biletomaty. Teraz ruszył montaż tych urządzeń na terenie miasta. To wszystko w ramach nowego systemu biletu elektronicznego.

Od piątku 1 października w lubelskiej komunikacji miejskiej wprowadzony zostanie nowy system biletu elektronicznego. Przygotowania do jego wdrożenia trwają już od dłuższego czasu. Obecnie prowadzony jest montaż urządzeń takich jak m.in. kasowniki czy też biletomaty.

W ramach systemu pasażerowie będą mieli do dyspozycji 55 stacjonarnych automatów biletowych i 400 kasowników do obsługi
zbliżeniowych kart płatniczych. Dodatkowo w 50 autobusach i trolejbusach, które nie posiadały biletomatów, zostały one już zamontowane.

Obecnie w każdym z pojazdów są już stelaże do nowych kasowników, w wielu z nich pojawiły się też same urządzenia. Od dotychczasowych wyróżniają się zielonym kolorem. Wczoraj rozpoczęło się montowanie biletomatów na terenie miasta. Każdy z nich będzie własnością gminy Lublin, a nie tak jak dotychczas operatorów zewnętrznych.

Warto pamiętać, że zarówno w automatach mobilnych, które już pojawiły się w pojazdach komunikacji miejskiej, jak też tych stacjonarnych, których z dnia na dzień będzie przybywało, na razie nie ma możliwości zakupu biletów. Urządzenia zostaną uruchomione 1 października.

Tego samego dnia zacznie funkcjonować dedykowana strona www wraz ze sklepem internetowym, oraz aplikacja mobilna LUBIKA, za pośrednictwem której pasażerowie będą mogli dokonać wyboru i zakupu dowolnego, najkorzystniejszego dla nich biletu z oferowanej taryfy, przeglądać historię zakupionych biletów czy też skorzystać z tzw. „planera podróży”.

Jak zapowiadają przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, będzie to najnowocześniejszy tego typu system w Polsce. Pasażerowie lubelskiej komunikacji miejskiej będą mogli skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, jak zakup biletu okresowego na dowolną liczbę dni, wniesienie opłaty za przejazd faktycznej liczby przejechanych przystanków czy gromadzenie środków na przejazdy za pośrednictwem elektronicznej portmonetki. Dodatkowo nowa aplikacja mobilna Lubika umożliwi podróż transportem publicznym, bez konieczności posiadania przy sobie karty tradycyjnej i pomoże w zaplanowaniu podróży.

Nowością ma być możliwość wnoszenia opłaty za liczbę przejechanych przystanków. W tym przypadku konieczne do tego będzie zainstalowanie w telefonie specjalnej aplikacji, która obliczy, ile pasażer pokonał przystanków i naliczy odpowiednią opłatę. Każda osoba korzystająca z komunikacji miejskiej sama dokona wyboru, czy skorzysta z tradycyjnych biletów, czy zdecyduje się na aplikację.

Coraz bliżej do wprowadzenia nowego systemu biletu elektronicznego. W pojazdach i na ulicach przybywa urządzeń (zdjęcia)

Coraz bliżej do wprowadzenia nowego systemu biletu elektronicznego. W pojazdach i na ulicach przybywa urządzeń (zdjęcia)

(fot. ZTM Lublin)

Autor: redakcja

13 komentarzy

  1. Teraz to Gmina będzie właścicielem biletomatów.. świetny news! – czyli musi zapłacić za nie, doliczyć koszt zużycia energii, opłaty dl siei komórkowych za łączność z serwerem, obsługi jak wymiana papieru, odbiór i uzupełnianie pieniędzy, utrzymanie w czystości a po maksymalnie dwu latach koszty serwisu i części zamiennych. Dotąd właściciele biletomatów za to wszystko pobierali ok 7% wartości sprzedaży. Niezależnie od ceny, urządzenia nie zamortyzują się nigdy, a koszty pogwarancyjnego serwisu i części zamiennych pochłoną większą część zysków. Czy bycie urzędnikiem zwalnia z logicznego myślenia? Czy aby nim zostać, trzeba wykazać się totalną niegospodarnością??? Czy tylko w prywatnych firmach za takie gospodarowanie traci się pracę? – pytanie retoryczne oczywiście.