Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Co zobaczyć w trakcie weekendu w woj. lubelskim? Oto 10 naszych propozycji!

Województwo lubelskie oferuje wiele atrakcji turystycznych, z których można skorzystać w trakcie weekendu. Prezentujemy nasz subiektywny wybór propozycji na zwiedzanie naszego regionu.

Województwo lubelskie to jeden z piękniejszych regionów Polski, charakteryzujący się bogatą historią, pięknymi krajobrazami oraz zabytkami architektury. Wiele z tych miejsc warto zobaczyć, a turystyka w województwie lubelskim ma wiele do zaoferowania. Nie masz pomysłu, co zobaczyć w trakcie weekendu spędzanego w naszym regionie? Podpowiadamy!

Zamek Lubelski w Lublinie 

Jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w województwie lubelskim jest Zamek Lubelski. To zabytkowa rezydencja królewska z XIV wieku, która oferuje wspaniałe widoki na miasto i stanowi ważny element kulturalnego dziedzictwa regionu. Wewnątrz zamku znajduje się muzeum, które prezentuje historię zamku oraz regionu lubelskiego.

Zamość 

Zamość to kolejne ważne miejsce turystyczne w województwie lubelskim. To zabytkowe miasto zbudowane w XVI wieku według projektu włoskiego architekta Bernardo Morando. Zamość jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i słynie z pięknych zabytków oraz malowniczej starówki.

Zobacz wirtualny spacer: https://zwiedzajlubelskie.pl/zamosc

Kozłówka 

Kozłówka to wieś położona niedaleko Lubartowa, słynąca z pięknego pałacu oraz Muzeum Narodowego im. Jana Zamoyskiego. Pałac został wzniesiony w XVIII wieku i jest przykładem barokowego stylu architektonicznego. Wewnątrz pałacu znajdują się m.in. zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego.

Zobacz wirtualny spacer: https://zwiedzajlubelskie.pl/kozlowka

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą, znane z pięknych krajobrazów, zabytków oraz licznych galerii sztuki. W Kazimierzu Dolnym warto zobaczyć m.in. zamek, rynek z ratuszem, kościół św. Jana Chrzciciela, a także przejść się wzdłuż malowniczych wąwozów.

Zobacz wirtualny spacer: https://zwiedzajlubelskie.pl/kazimierzdolny

Puławy i Janowiec 

Puławy to miasto położone nad Wisłą, które słynie z zamku Czartoryskich, otoczonego pięknym parkiem z rzeźbami, fontannami i palmiarnią. W Puławach warto również zobaczyć Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Muzeum Przyrodnicze im. M. Kopernika. Będąc w Puławach warto zajrzeć na zamek do Janowca nad Wisłą.

Zobacz wirtualny spacer: https://zwiedzajlubelskie.pl/#!s,pulawy. 

Zobacz wirtualny spacer: https://zwiedzajlubelskie.pl/kr/janowiec_zamek

Muzeum Wsi Lubelskiej

Lubelskie Muzeum Wsi to skansen zlokalizowany w Lublinie, prezentujący wiejskie życie i tradycje regionu lubelskiego. W muzeum znajduje się wiele zabytkowych budynków, m.in. chałupy, stodoły, młyny oraz kościoły.

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy to park narodowy o powierzchni ok. 85 km², zlokalizowany w południowo-wschodniej Polsce. W parku znajduje się wiele atrakcji turystycznych, m.in. Rezerwat „Puszcza Solska”, Wieś Zwierzyniec oraz Muzeum Leśnictwa.

Nałęczów

Nałęczów to uzdrowiskowe miasto położone nieopodal Lublina, słynące z pięknych parków, w których znajdują się liczne źródła mineralne.

Zalew Zemborzycki

Zalew Zemborzycki – to sztuczne jezioro zbudowane na południe od Lublina, które jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Zalew oferuje liczne atrakcje, m.in. kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, trasy rowerowe i piesze.

Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy to obszar ochrony przyrody o powierzchni ponad 97 tysięcy hektarów, położony w południowo-wschodniej Polsce, na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego. Park został utworzony w 1990 roku, a w 2002 roku został wpisany na listę obszarów Natura 2000. W parku znajduje się wiele szlaków turystycznych, które pozwalają na poznanie jego najpiękniejszych zakątków. Szlaki te prowadzą przez malownicze krajobrazy, odwiedzają ciekawe zabytki i miejsca kulturowe oraz oferują możliwość obserwacji dzikiej przyrody.

W województwie lubelskim znajduje się wiele innych miejsc turystycznych, które warto odwiedzić. Nasz  region jest również idealnym miejscem dla miłośników kultury, historii oraz tradycji ludowych, którzy szukają niepowtarzalnych wrażeń i chcą poznać bogactwo kulturowe Polski.

(fot. lublin112.pl)

17 komentarzy

  1. Pogoda jest beznadziejna , tylko tv info oglądać , lub konkurencje.??

  2. obywatel stolcy

    w Lublinie – europejskiej stolicy młodzieży od początku roku wszędzie widać doskonałą organizację kultury młodzieżowej. Imprezy co tydzień w każdą sobotę i niedzielę. wszędzie ogłoszenia, plakaty informacyjne aż nie wiadomo co wybrać, taka oferta… Teraz młodzież tłumnie wali do Lublina – jak każdy do stolicy. Dla nich rynek pracy nagle rozwinął się z wynagrodzeniami europejskimi. Tylko kto to widzi? Ja chyba ogłoszę u mnie w piwnicy europejski klub centrum kultury młodzieży. A, co? jak stolica, to stolica…

Dodaj komentarz

Z kraju