Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ciekawe i godne polecenia miejsca lub obiekty można znaleźć prawie wszędzie. Jest szansa na ich promocję

Lubelski zamek, muzeum w Kozłówce, zamek w Janowcu, czy też rynek w Kazimierzu Dolnym znają wszyscy. Jednak praktycznie w każdej gminie, lub też okolicach, znajdują się ciekawe miejsca, obiekty czy też interesujące opowieści. Jest szansa, aby je wypromować.

Fundacja Głos Historii zorganizowała nowoczesny konkurs historyczny pn. Skarby kultury oczami lokalnych pasjonatów, realizowany w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Nowefio. Skierowany jest on do osób indywidualnych, kół zainteresowań, stowarzyszeń i fundacji będących miłośnikami historii, kultury i przyrody, które chciałyby się podzielić swoją wiedzą.

Jak wskazuje prezes Fundacji Tomasz Szostakowski, celem konkursu jest zachęcenie osób do aktywnego zwiedzania w każdym wieku i do lepszego poznawania swojej małej Ojczyzny oraz odkrywania jej walorów historycznych, kulturalnych i przyrodniczych. Wszystko dlatego, że czasami skarby dziedzictwa kulturowego znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu, a my ich nie znamy lub nie zauważamy będąc pochłoniętymi codziennymi obowiązkami.

– Konkurs ma zachęcić do odszukania tych miejsc, może do rozmowy ze starszymi osobami z rodziny, czy sąsiedztwa, może przyjrzenia się rodzinnym pożółkłym zdjęciom i w ten sposób dotarciu do historii, które mogą przyczynić się do rozsławienia naszej gminy, miasta, bądź regionu – mówi Tomasz Szostakowski.

Aby wziąć udział w konkursie, należy stworzyć trasę turystyczną składającą się z 7 ważnych, ciekawych, godnych upamiętnienia miejsc w danym mieście lub okolicy, które można odwiedzić podczas 1,5 godzinnego spaceru. Każde z tych miejsc powinno zostać opisane w paru zdaniach oraz zaprezentowane na zdjęciach własnego autorstwa. Wybrane przez jury trasy będą dodane do nowoczesnej aplikacji „The Voice of History”.

– Aplikację Głos Historii, stworzyliśmy z myślą o naszych rodakach i gościach z zagranicy, osobach indywidualnych i całych rodzinach, o wszystkich otwartych na historię podaną w przyjazny sposób. Połączenie historii z nowoczesnością zachęca także najmłodszych do poznawania naszego dziedzictwa w sposób może bardziej atrakcyjny niż z podręczników – mówi Szostakowski.

Każda z prezentowanych tras zawiera informację, o ilości zwiedzanych obiektów, czasie potrzebnym do jej przejścia oraz długości wyrażonej w kilometrach. Tym samym daje możliwość świadomego wyboru i dostosowania jej do grupy zainteresowanych turystów.
Konkurs ma poszerzyć tę bazę tras o kolejne interesujące miejsca.

Organizatorem Konkursu i pomysłodawcą aplikacji jest Fundacja Głos Historii, której celem jest upowszechnienie historii, wydarzeń oraz uczczenie pamięci ofiar II Wojny Światowej, czasów represji PRL, przybliżenie sylwetek wielkich Polaków, a także rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Zgłoszenia do Konkursu należy przesłać do 1 grudnia 2022 r. na adres: [email protected]

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

8 komentarzy

  1. Czyli „Fundacja Głos Historii” liczy na gotowce, a sami to czym się zajmują?

    • Nawet nie wiadomo co stanowi nagrodę poza tym, że jest to „nagroda rzeczowa”, czyli równie dobrze można dostać np. smycz i breloczek za wykonanie pracy, która wymaga sporo zaangażowania… Albo konkurs słabo opisany i niefortunnie reklamowany, albo szukanie jeleni..

  2. Jak słyszę fundacja to mi niedobrze się robi.

    • zmień kanał

    • z reguły zdanie o fundacji zmienia się, gdy w rodzinie pojawia się choroba czy niedołężność w starszym wieku.
      I wtedy hospicja (opiekujące się takimi osobami) utrzymywane przez fundacje stają się bardzo potrzebne.

  3. Dużo ich można znaleźć na grupie Trasy Rowerowe Lublin i na stravie TRLublin.

  4. oj chyba ta cala fundacja jak tez ten jej szemrany konkurs to szukanie jeleni których można okiwac

  5. W Bondyrzu na Roztoczu jest podobny młyn.

Z kraju