Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Chełmskie Podziemia Kredowe Cudem Polski 2024. Właśnie rozstrzygnięto ogólnopolski plebiscyt

Wybrane zostały najpiękniejsze miejsca w kraju. Jest ich 16 – po jednym w każdym województwie. Uzyskały one tytuły nowych „Cudów Polski”.

W poniedziałek ogłoszone zostały wyniki plebiscytu Cuda Polski 2024. O miano „nowego cudu” ubiegało się 48 obiektów z całego kraju. Z naszego regionu kandydowały Chełmskie Podziemia Kredowe, Nałęczów a także nowy dworzec autobusowy w Lublinie. Zgłaszali je regionalne organizacje turystyczne, lokalni przewodnicy, a także sami mieszkańcy.

Jak wskazuje Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”, jest to największy w Polsce plebiscyt, którego celem jest promowanie wciąż niedocenionych miejsc w naszym kraju. W tegorocznej edycji internauci oddali łącznie rekordowe 258 tys. głosów. Walka o czołowe miejsca toczyła się do samego końca.

Tytuł nowych „Cudów Polski” otrzymało 16 miejsc w całym kraju, po jednym z każdego województwa. W naszym regionie są to Chełmskie Podziemia Kredowe. Organizatorzy plebiscytu podkreślają, że jest to wyjątkowe w skali kraju i Europy miejsce. Wydobycie kredy do celów gospodarczych odbywało się w tym miejscu od średniowiecza do XIX w. W wyniku eksploatacji złóż powstał unikatowy i tajemniczy labirynt podziemnych korytarzy, które ciągną się pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach.

W województwie dolnośląskim zwyciężyła Twierdza Srebrna Góra; w kujawsko-pomorskim – Pałace w Ostromecku; w lubuskim – Park Dworski w Iłowej; w łódzkim – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej; w małopolskim – Zamek w Muszynie; w mazowieckim – Wzgórze Tumskie w Płocku; w opolskim – Fabryka Robotów w Mosznej; w podkarpackim – Zamek w Łańcucie; w podlaskim – Prawosławny skit w Odrynkach; w pomorskim – Bory Tucholskie; w śląskim – Bielsko-Biała; w świętokrzyskim – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy; w warmińsko-mazurskim – Lidzbark Warmiński; w wielkopolskim – Pyzdry a w województwie zachodniopomorskim miasto Darłowo.

6 komentarzy

  1. Warto pozwiedzać szczególnie w upały.

  2. ja jeszcze nie byłem a mieszkam tu 50 lat

  3. W kapadocji lepsze.

  4. Warto tam być i zobaczyć.Niesamowite!

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport