Chełm, Puławy, Lublin i Zamość: Tour de Konstytucja na Lubelszczyźnie

W czwartek Tour de Konstytucja zatrzyma się na placu Łuczkowskiego w Chełmie, a w piątek na placu Chopina w Puławach i placu Litewskim w Lublinie. Ostatnim przystankiem będzie w sobotę Rynek Solny w Zamościu.

W ubiegłym tygodniu w Białej Podlaskiej, dzisiaj w Biłgoraju, zaś w następnych dniach w kilku innych miastach naszego regionu będzie miała swój przystanek akcja obywatelska pod nazwą Tour de Konstytucja. Bus z kapsułą, w której umieszczony jest zwój ze specjalnym egzemplarzem Konstytucji RP, wyjechał 4 czerwca z Radomia. Codziennie zatrzymuje się w innym mieście. Na jego trasie znajduje się ok. 90 miejscowości w całym kraju.

– Tour de Konstytucja to edukacja obywatelska w piknikowej, rodzinnej atmosferze, spotkania z gośćmi zaangażowanymi w obronę praw człowieka, rozmowy z osobami reprezentującymi zawody prawnicze, zabawy i konkursy dla dzieci. Chcemy przybliżyć znaczenie Konstytucji, tematykę praw i wolności obywatelskich oraz wartości europejskich – wyjaśnia Magdalena Bielska, członkini Zarządu Głównego KOD.

Teraz przyszedł czas na nasz region. W ubiegłym tygodniu wydarzenie zorganizowano w Białej Podlaskiej, dzisiaj odwiedziło Biłgoraj, w czwartek Tour de Konstytucja zatrzyma się na placu Łuczkowskiego w Chełmie, a w piątek na placu Chopina w Puławach i placu Litewskim w Lublinie. Ostatnim przystankiem będzie w sobotę Rynek Solny w Zamościu.

Uczestnicy happeningu w Lublinie będą mogli porozmawiać z Danutą Przywarą, wieloletnią prezeską Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, sędzią Piotrem Gąciarkiem ze Stowarzyszenia Iustitia, artystą Zbigniewem Hołdysem, czy też adwokatami Wolnych Sądów: Sylwią Gregorczyk-Abram i Michałem Wawrykiewiczem. Z kolei na najmłodszych czekać będą konkursy, zajęcia plastyczne oraz zabawy – wielkie bańki, malowanie buzi, zdjęcia z misiem w togach i wiele innych atrakcji. W podobny sposób odbywać się mają wydarzenia w pozostałych miastach.

Lubelskie spotkanie organizują: Izba Adwokacka w Lublinie, Komitet Obrony Demokracji Region Lubelski, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia Oddział w Lublinie. Z kolei przy animacji zabaw dla dzieci współpracuje Fundacja Strefa Dorastania.

(fot.KOD)

Zobacz również

17 komentarzy

  1. I jest Neandertalczyk !

  2. Dziadek z piaskownicy

    Ile za dniówkę płacą ? Bo nie wiem czy by mi się opłacało dojeżdżać na poszczególne spędy…

    • @Dziadek z piaskownicy – stawka stała, około pincet zł za dzień robienia z siebie błazna…. najpierw był opłacany KOD , teraz ta szopka…

  3. cyrk na kółkach

    Wystarczy, ze spojrzałem na facjaty tych uczestników, żeby wiedzieć, że się do nich nie zaliczam

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska