Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chełm otrzymał rekordowe środki z Polskiego Ładu. Dotacje trafiły tylko do dwóch samorządów na Lubelszczyźnie

Prezydent Chełma Jakub Banaszek odebrał z rąk premiera „czek” na blisko 200 mln zł. Jak podkreślał, jest to najwyższa w historii miasta dotacja.

Rozstrzygnięta została piąta edycja Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Tym razem blisko 5 mld zł bezzwrotnego wsparcia inwestycji publicznych przeznaczono do samorządów, które na swoim obszarze rozwijają strefy przemysłowe. Nabór wniosków trwał od 21 czerwca do 26 lipca i mogły one dotyczyć budowy lub modernizacji infrastruktury: drogowej, elektroenergetycznej, drogowej oraz wodno-kanalizacyjnej. Głównym celem było wzmocnienie stref ekonomicznych, które mają wpływ na rozwój regionów poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy.

Ostatecznie środki zostały przyznane na dofinansowanie 52 inwestycji. Wśród nich są dwie z naszego regionu. Miasto Chełm na budowę oraz modernizację infrastruktury umożliwiającej stworzenie warunków obsługi i rozwoju terminala intermodalnego otrzymało 196 mln zł, zaś do powiatu bialskiego trafiło 97,8 mln zł na budowę i rozbudowę drogi łączącej europejski szlak drogowy E-30 z Portem Małaszewicze i linią kolejową E-20.

Władze Chełma nie ukrywają radości z otrzymanej dotacji wskazując, iż jest ona najwyższa w historii miasta. Prezydent Jakub Banaszek wskazuje, że ten potężny zastrzyk finansowy to szansa na rozwój, którą po prostu należy koniecznie wykorzystać. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę dróg wojewódzkich oraz powiatowych, a także na infrastrukturę techniczną i drogową.

Grzegorz Zarzycki z Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Chełm tłumaczy, że przebudowanych zostanie ok. 9,3 km dróg wojewódzkich oraz ok. 2,2 km dróg powiatowych. Do tego dochodzi infrastruktura techniczna i drogowa w postaci kanalizacji deszczowej, wodnej i sanitarnej. Na liście planowanych inwestycji znajdują się m.in.: przebudowa trzech dróg powiatowych a także podniesienie parametrów technicznych dróg wojewódzkich nr 844 oraz nr 812. Mowa tu o ulicach: Hrubieszowskiej, Al. Żołnierzy I AWP, Al. Armii Krajowej wraz z wiaduktem, Włodawskiej i Zawadówka.

Prezydent Chełma podkreślił, iż dofinansowanie jest ukoronowaniem długiej i żmudnej pracy.

(fot. Jakub Banaszek)

38 komentarzy

  1. Brawo PiS na pochybel popaprańcom hahahaha

Z kraju