Sobota, 13 lipca 202413/07/2024
690 680 960
690 680 960

Chcesz coś sprzedać w sieci i dostajesz link? To oszustwo!

Policjanci w regionie codziennie przyjmują zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Duża ich część pochodzi od osób, które padły ofiarami kradzieży pieniędzy w trakcie transakcja na platformach sprzedażowych.

Policjanci ze Świdnika otrzymali kolejne w ostatnim czasie zgłoszenie dotyczące oszustwa podczas sprzedaży towaru na portalu ogłoszeniowym.

Do komendy zgłosiła się kobieta, która zrelacjonowała, że wystawiła na sprzedaż buty i otrzymała link, który odesłał ją do formularza, gdzie podała dane swojej karty oraz kody zabezpieczające, a następnie podczas rozmowy z konsultantem podawała kody autoryzacyjne przychodzące na jej telefon komórkowy. Tym sposobem 28-latka straciła ponad 5 tysięcy złotych.

Apel policji

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas transakcji internetowych, szczególnie podczas wystawienia przedmiotu na sprzedaż. Oszuści wysyłają linki, poprzez które pokrzywdzeni mają potwierdzić dane do przelewu środków na konto.

Są to linki do fałszywych stron bankowości internetowej. Logując się na tych stronach, pokrzywdzeni tracą dostęp do konta, przekazując jednocześnie przestępcom wszystkie swoje dane.

Jak uniknąć oszustwa?

Nie klikaj w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Zapoznajmy się z regulaminem portalu ogłoszeniowego i zwracajmy uwagę jak prawidłowo dokonać transakcji. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

(fot. pixabay.com)

2 komentarze

  1. Może by tak policja zaczęła coś wystawiać na aukcjach. Może w ten sposób wychaczą paru cwaniaków.

  2. Może potrafią tylko wystawiać mandaty żeby kasa się zgadzała różnie może być :p

Z kraju

Sport