Celnicy ujawnili tysiące podróbek odzieży i obuwia

Efektem pracy celników w ostatnich dniach było ujawnienie blisko 17 tys. sztuk odzieży i obuwia oznaczonych logo znanych światowych marek. Funkcjonariusze Służby Celnej z Tomaszowa Lubelskiego w czasie przeładunku towarów zauważyli, że jakość obuwia jest podejrzana.

Część zakwestionowanego przez celników towaru jechała z Hamburga do polskiego odbiorcy z województwa lubelskiego. Docelowo towar miał trafić na Słowację.

W trakcie przeładunku w Tomaszowie Lubelskim uwagę funkcjonariuszy zwróciła słaba jakość obuwia oznaczonego logo znanej światowej firmy. Zdecydowali o szczegółowej rewizji całej partii towaru. W kolejnych workach znajdowała się odzież sygnowana chronionymi znakami towarowymi ponad trzydziestu innych znanych marek.

– Wątpliwa jakość niektórych wyrobów, niestaranne przeszycia, brak firmowych opakowań czy metek, a nawet takie „wpadki” jak brak niektórych liter w „markowej” nazwie towaru czy opatrzenie towaru nazwą jednej firmy a znakiem graficznym innej sugerowały, że oznaczenia na towarach umieszczono bezprawnie. Dodatkowo uwagę funkcjonariuszy zwróciła niska wartość odzieży i obuwia wskazana na fakturach. Z faktur wynikało np., że odzież sportowa wyceniona jest na 1 lub 2 dolary za sztukę, podczas gdy oryginalna kosztuje ok. 200 zł – informuje Izba Celna z Białej Podlaskiej.

Szczegółowe sprawdzenie i przeliczenie całego ładunku zajęło funkcjonariuszom około tygodnia. W efekcie mundurowi zakwestionowali i zatrzymali 15,4 tys. szt. różnej odzieży i obuwia, w tym odzieży dla dzieci. O zdarzeniu powiadomili przedstawicieli właścicieli praw do znaków towarowych, którzy ostatecznie rozstrzygną o oryginalności towaru. Niektórzy już potwierdzili, że są to podróbki i wystąpili z wnioskiem o ściganie sprawców.

Kilkanaście dni wcześniej w ręce celników z Tomaszowa Lubelskiego trafiło 1370 szt. odzieży pochodzącej z Turcji, oznaczonej m.in. zastrzeżonymi wizerunkami postaci z bajek dla dzieci. Odbiorcą towaru miała być firma z Polski. W tym przypadku część kancelarii prawnych reprezentujących właścicieli praw do znaków towarowych również potwierdziła już, że odzież została podrobiona.

Przypomnijmy, że za wprowadzenie do obrotu towarów naruszających prawa własności intelektualnej i przemysłowej sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności. Jednak brak wniosku o ściganie sprawcy uniemożliwia wszczęcie postępowania karnego.

Zatrzymując podrabiane towary Służba Celna dba przede wszystkim o interes konsumentów. W badaniach laboratoryjnych towarów zatrzymanych przez Służbę Celną wielokrotnie potwierdzano obecność w nich związków zagrażających zdrowiu człowieka, np. niebezpiecznych związków ołowiu czy ftalanów w obuwiu. Wiele tego typu produktów wytwarzanych jest poza jakąkolwiek kontrolą jakości.

2013-11-21 17:46:37
(fot. Izba Celna Biała Podlaska)

2 komentarze

  1. Mam nadzieję że tego nie spalą tylko poodpruwają metki albo poproszą o ich odprucie i wręczą ludziom przed zimą tym którzy takiej pomocy potrzebują.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Rusza kolejny cykl wykładów otwartych z historii sztuki. I ty możesz wziąć w nich bezpłatnie udział
Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu