690 680 960

Było prawie jak w rzeczywistości. Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim

Wojska znów wkroczyły na przedmieścia Tomaszowa. Słychać było strzały i wybuchy oraz widać ogień z płonących zabudowań.

Tysiące osób zebrało się w niedzielę na łąkach w pobliżu Tomaszowa Lubelskiego, by obejrzeć rekonstrukcję słynnej Bitwy pod Tomaszowem. Ta stoczona we wrześniu 1939 r. batalia była drugą co do wielkości podczas kampanii wrześniowej. W rzeczywistości doszło tam do dwóch bitew, w pierwszej brały udział zjednoczone Armie „Kraków” i „Lublin” , zaś w drugiej walczyły wojska Frontu Północnego utworzone z Armii „Modlin”. Ze względu na to, że wydarzenia te są głęboko zakorzenione w pamięci tutejszych mieszkańców, Urząd Miasta Tomaszów Lubelski od kilku lat organizuje cykl imprez i uroczystości związanych z rocznicą tych bitew.

Noszą one nazwę „Ocalić od zapomnienia”. W tym roku odbyły się one po raz siódmy. Wzięło w niej udział kilka grup rekonstrukcji historycznej, m.in. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wir”, Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej, z Tomaszowa, Majdanu Górnego, Łaszczowa – Tomaszowski Klub Miłośników Historii, Tomaszowski Szwadron im. 1 Pułku Kawalerii KOP, 9 Pułk Piechoty Legionów, Stowarzyszenie „Feniks” oraz z Zamościa – GRH „Grenadiere”. Dodatkowo na niebie miały również pojawić się samoloty z tamtego okresu, jednak zła pogoda przeszkodziła w ich bezpiecznym locie.

Oprócz samej rekonstrukcji historycznej, która jak wyjaśniali widzowie była niezwykle realistyczna, odbyło się również wiele innych atrakcji. Były to m.in. przełajowe biegi uliczne, sesja historyczna czy seanse filmów dokumentalnych zawierające podobne wydarzenia z czasów II Wojny Światowej. Nie zabrakło również uroczystości upamiętniających Żołnierzy biorących udział w bitwach. Ogromną atrakcją była także prezentacja pojazdów, wyposażenia i umundurowania historycznego, którą zorganizowano na rynku miejskim.

(fot. UM Tomaszów Lubelski – Marek Tyrka)
2014-09-23 18:46:25

2 komentarze

  1. Cichobiorek cichodajek

    Piękne zabawy nieco starszych dzieci.

  2. Supeer.A kto wygrał ?

Kursy walut

  • USD 4.3622zł 0.32%
  • GBP 5.2997zł 0.03%
  • EUR 4.6065zł -0.03%
  • CHF 4.759zł -0.14%

Polub nas