Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Byk z jałówką wybrały wolność. Od wielu miesięcy żyją w lasach, zdziczały i mogą być agresywne

Osiem miesięcy temu uciekły z gospodarstwa do lasu. Od tamtej pory nie dają się złapać. W tym czasie mogły się rozmnożyć oraz zdziczeć. W wyniku tego zwierzęta te mogą być agresywne.

W lasach na terenie graniczących z powiatem łukowskim, od wielu miesięcy bytują zwierzęta, które uciekły z jednego z gospodarstw rolnych. Wiadomo, że byk z jałówką wciąż się przemieszczają, gdyż ich obecność została potwierdzona na terenie dwóch gmin w sąsiednim powiecie garwolińskim: Borowie i Miastków Kościelny. Pojawiają się one również na terenach przyległych do lasów.

Zwierzęta wydostały się na wolność we wrześniu ub. roku, a więc osiem miesięcy temu. Wielokrotnie podejmowane próby ich odłowienia nie przyniosły rezultatu. Co więcej jest duże prawdopodobieństwo, że zwierzęta doczekały się już potomstwa. Wszystko wskazuje również na to, że przebywając tak długi okres poza gospodarstwem mogły nabrać zachowań charakterystycznych dla dzikich zwierząt. Przez to nie można wykluczyć, że w pewnych sytuacjach, np. zagrożenia, mogą być agresywne wobec ludzi.

Poszczególne samorządy zaapelowały więc do mieszkańców, aby w przypadku zauważenia zwierząt, niezwłocznie zgłosić ten fakt służbom porządkowym. Najprościej można to zrobić wybierając numer alarmowy 112. Należy też zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się do nich. Podkreślono również, że w ośmiomiesięcznym okresie ich bytowania w środowisku naturalnym nie były sygnalizowane służbom porządkowym przypadki zagrażania przez nie bezpieczeństwu ludzi stanowiące podstawę do zarządzenia akcji poszukiwawczej i odstrzelenia zwierząt.

(fot. pixabay.com)

19 komentarzy

 1. Miały dość słuchania jak gospodarz prezesa zachwala….

 2. Od kiedy byk to rodzaj żeński?

 3. dziwne żeby przez osiem miesięcy nie złapać domowych zwierząt? Widocznie nikomu na nich nie zależy.

 4. już odstrzelić ,bandyci bez sumienia ,a na co was stać innego ,żebyście zdechli od ich mięsa

 5. A komu one przeszkadzają. Przez tyle miesięcy nikomu krzywdy nie zrobiły to po co ta afera.

 6. a nie lepiej pozwolić im zdziczeć i obserwować adaptację zwierząt hodowlanych do życia na wolności bez „pomocy” człowieka ??
  Sprawą powinni zając się ludzie z UP i chronić tą parkę 🙂
  Ja w każdym razie życzę im jak najlepiej, Adam i Ewa na miarę naszych czasów !

 7. ,,, zwierzęta rozmbozyly się,,
  Krowa 9 miesięcy chodzi cielna,a od 8 jest na wolności