690 680 960

Burze z gradem możliwe w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Najbliższe noce z przymrozkami

W sobotę w regionie prognozowane są burze z gradem, którym będą towarzyszyć silne podmuchy wiatru. Podczas najbliższych kilku nocy należy spodziewać się przymrozków.

W pierwszy dzień weekendu we wschodniej połowie kraju zaznacza się strefa frontu chłodnego związana z niżem znad Rosji o imieniu „WALLI”, która objawia się występowaniem zachmurzenia dużego, okresami i miejscami całkowitego. Dodatkowo według zobrazowań radarowych lokalnie w woj. lubelskim występują opady deszczu. Przelotny deszcz pochodzenia konwekcyjnego pada m.in w rejonie Kraśnika, Janowa Lubelskiego, Bychawy, Lublina, Biłgoraja i Tomaszowa Lubelskiego.

Modele pogodowe prognozują, że w kolejnych godzinach front chłodny przemieszczać ma się dalej na południe, natomiast tuż za nim napływać ma coraz chłodniejsza i bardziej chwiejna masa powietrza, w której z powodzeniem rozwiną się kolejne chmury kłębiasto-deszczowe przynoszące przelotne opady deszczu oraz lokalne burze, nawet z drobnym gradem i wiatrem do 75 km/h z północnego-zachodu i północy. Termometry w regionie pokażą dziś od 12°C do 17°C. Najcieplej w sobotę ma być na krańcach południowo-wschodnich województwa lubelskiego.

Największa ilość chmur Cumulonimbus powstanie w drugiej części dnia, gdy pomiędzy dolną a środkową troposferą występować będzie największy pionowy gradient temperatury w wilgotnej i świeżej masie powietrza za frontem. Rozwiną się zarówno pojedyncze komórki konwekcyjne, ale także większe struktury wielokomórkowe. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury kłębiasto-deszczowe przyniosą wyładowania atmosferyczne, lokalnie aktywność elektryczna może być podwyższona. Ośrodki burzowe przemieszczać mają się zgodnie z przepływem w środkowej troposferze, czyli od północnego-zachodu na południowy-wschód.

Pierwsze burze możliwe są dziś już około godziny 12 na terenie Polski wschodniej. Największa aktywność burzowa jest dziś prognozowana w południowej i centralnej części województwa lubelskiego, ale pojedynczych burz nie można wykluczyć punktowo do końca dnia w całym regionie. Późne popołudnie i wieczór minie z zanikającymi opadami i burzami. Lokalnie może jeszcze grzmieć na południowym-wschodzie i wschodzie województwa lubelskiego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz w sobotę na obszarze województwa lubelskiego wynosi 80%.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie szybko zanikające opady deszczu. Napływać ma wychłodzona masa pochodzenia arktycznego z północy Europy. Temperatura wyniesie od -3°C do 1°C. Najcieplej ma być na południu regionu, natomiast najchłodniej w centrum i północy oraz wschodzie województwa. Przy gruncie prawdopodobne są spadki temperatury do -4°C.

W niedzielę Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżu znad Rosji. Napływać ma chłodna masa powietrza z północy i północnego-zachodu. Prognozowane są miejscami w regionie przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego, ale będzie ich zdecydowanie mniej oraz mają być słabsze niż dziś. Pomimo napływu powietrza z północy temperatura wyniesie od 13°C do 15 °C, będzie to zasługa silnej operacji słonecznej. W ostatniej dekadzie kwietnia długość dnia jest analogiczna jak w sierpniu. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany z północnego-zachodu do 45 km/h w porywach. Zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego w drugiej części dnia.

Noc z niedzieli na poniedziałek przynieść może przymrozki. Temperatura oscylować ma w przedziale od -2 °C do 1°C. Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresowo duże. Wiatr ma być słaby z sektora zachodniego. Wraz z początkiem tygodnia nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ cyrkulacji zachodniej. Jest szansa na więcej opadów na przełomie kwietnia i maja w Polsce. Niewykluczone są również burze.

W poniedziałek temperatura wyniesie od 15°C do 18 °C. Wiatr będzie słaby z południa. Zachmurzenie ma być umiarkowane, okresowo duże. Opady atmosferyczne nie wystąpią. We wtorek temperatura oscylować ma w przedziale od 18 °C do 22 °C. Podobne wartości na termometrach zobaczymy w środę. Opady nie są prognozowane. Natomiast 29 kwietnia 2020 dotrze do nas front chłodny i niewykluczone są burze. Zjawisk burzowych nie można wykluczyć również w czwartek, ale do tego czasu prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

 1. to nie z nad Rosji tylko z samolotów które cały czas latają nad lublinem i reszta województwa. robią chmury (nie wiadomo z czym te chmury)jedne samoloty bardzo bezczelnie pryskają a inne wysoko nad chmurami, cwane nie widać ich ale słychać!! (podobno nie działają lotniska z powodu szudemii…) to skąd i po co te samoloty latają? Z bolącym gardłem,kaszelkiem czy zapaleniem ucha chory pobiegnie do lekarza a tam stwierdzą co?…. chyba nie muszę pisać, Mądrzy będą wiedzieć. statystyki zakażonych też się poprawią jak i zyski w aptekach..itd

 2. No, takiego gradobicia to ja jeszcze nie przeżyłem. Grad bez grama lodu, a nawet bez jednej kropelki deszczu. A jakie przymrozki! Aż -1 przy gruncie, temp powietrza +2. Normalnie dzięki za ostrzeżenie.

  • Burze jak i opady wystąpiły w regionie.


   Prosimy wybaczyć, ale nie odpowiadamy za niewiedzę u Czytelników dotyczącą mechanizmów powstawania burz, ich występowania i tworzenia się.
   Miłej niedzieli

 3. Ale co mnie obchodzi grad w Krośnie, albo burza na Ukrainie? Ludzie! Mieszkamy w województwie lubelskim.
  Przemianujcie się na Polska112, a przerzucę się na inne lokalne medium.

  • Zalecamy zapoznanie się z granicami województwa :). Bo widać, że jest duży problem…Swoje „dobre” rady prosimy zachować dla siebie :).

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas