Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burze ponownie wkraczają ze wschodu do województwa lubelskiego. Możliwe opady drobnego gradu

Wkrótce w regionie należy spodziewać się burz, które obecnie przemieszczają się znad Białorusi. Burze najbardziej prawdopodobne są w północnej połowie regionu, ale zagrzmieć może także na wschodzie województwa.

W niedzielę Polska jest w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, w zasięgu górnego niżu. Ponadto pogodę kształtuje płytki niż dolny wraz z frontem okluzji, który powoli przesuwa się na zachód. Do naszej części Europy napływa ze wschodu cieplejsza masa powietrza polarnego, wykazująca się zaostrzonym pionowym gradientem termicznym, a więc i równowagą chwiejną, dlatego obserwowane są burze.

Ponownie ze wschodu, północnego-wschodu wkraczają burze do województwa lubelskiego. Zmierzają one na zachód i południowy-zachód. Pierwsze wyładowania atmosferyczne są już rejestrowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych na pograniczu Białorusi i Polski. Burze najbardziej prawdopodobne są w północnej połowie regionu, ale zagrzmieć może także na wschodzie województwa. Najmniejsze prawdopodobieństwo zjawisk konwekcyjnych ma być na południu regionu.

Największa aktywność burzowa zostanie utrzymana do zachodu słońca, następnie atmosfera zacznie się powoli stabilizować. Pewna aktywność konwekcyjna może być utrzymana w pierwszej części nocy. Początkowo możliwe opady gradu do 1-2 cm. Burze mogą miejscami wykazywać się podwyższoną aktywnością elektryczną. W czasie burz wystąpią opady do 5-15 mm, miejscami wiatr do 65 km/h. Pojawią się pojedyncze komórki burzowe, jak i większe struktury konwekcyjne, nawet w formie liniowej. Burze powinny zaniknąć w drugiej części nocy.

Kolejne dni to dalsza dominacja pogody niżowej i lokalne, wiosenne burze przeplatane chwilami ze słońcem.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz wkraczających do województwa lubelskiego

(fot. fanipogody.pl)

13 komentarzy

 1. Moja od rana zła jak osa, także coś wisi w powietrzu.

 2. Musi suszi ma

 3. Wczoraj nie było żadnej burzy, to i dzisiaj nie będzie.

  • Po co pisać bzdury? Skoro wczoraj były i dzisiaj przechodzą przez region…

   • kierowca bombowca

    Ten popapraniec pruski , nie rozumie co to region , on widzi tylko pdp w mieście lublinie i wszystkich za szybko jeżdżących , także komentarzem tego półgłówka bym sobie w ogóle nie zawracał głowy.

   • Nie było wczoraj, a dzisiaj też nic się nie dzieje.

    • Po co pisać głupoty bez sprawdzania?

     • Ale kogo czytającego Lublin112 obchodzi Biała Podlaska czy Siedlce?

      • A szanowny Franio uważa, że sam jest na tym świecie? Każdego miesiąca czyta nas ponad milion osób. Lublin ma 320 tys. mieszkańców. Czytają nas również mieszkańcy Białej Podlaskiej, więc dla nich jest to ważna informacja.

       • Gondol Jerzy z Nadwisły

        Tak, tak panie Franiu… nawet na Alasce czytam se lublin112, choc nie wszystkimi burzami u Was sie przejmuje, mam własne, lokalne (kończę bo właśnie żona nadchodzi). 😆

  • kierowca bombowca

   To jedź szybciutko idioto w region Łukowa , i stań pod jakimś większym drzewem , jak Cię trafi , to może większa część niedziałających komórek w Twoim pustym łbie zaskoczy na właściwy tor.

 4. Franio nigdzie nie pojedzie ,bo na drogach za duzo „ałdi ” i któreś może go potrącić, jak bedzie jechał swoim trójkołowym rowerkiem

Z kraju

Polityka i społeczeństwo