Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pojawią się w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Możliwe podtopienia

W sobotę w regionie prognozowane są burze, które przyniosą intensywne opady deszczu. Zjawiskom burzowym będą towarzyszyły lokalnie również opady gradu i silny wiatr.

W sobotę Polska będzie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Znajdować mamy się w wilgotnej i niestabilnej masie pochodzenia polarno-morskiego. Burze rozwijać będą się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Wspomaganie na skalę synoptyczną zapewni niż górny z centrum nad zachodnią Ukrainą.

Pewnym czynnikiem ograniczającym potencjał do przynoszenia groźnych zjawisk okaże się duże zachmurzenie we wschodniej części kraju, skutkując słabszym nasłonecznieniem planetarnej warstwy granicznej i mniejszą energią dostępną drogą konwekcyjną. Termometry pokażą niskie wartości jak na lipiec od 15°C do 18°C w najcieplejszym momencie dnia.

Prognozy numeryczne wskazują, że dziś na obszarze woj. lubelskiego wystąpią burze. Będą to przeważnie pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe. W warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza chmury burzowe mają przemieszczać się powoli z północy na południe, południowy-zachod. Nie będą również długotrwałe, ale na granicy wypływu chłodnego powietrza (ang. outflow boundary) mogą tworzyć się następne burze.

Głównym zagrożeniem w czasie sobotnich burz okażą się intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego. Miejscami akumulacja opadów sięgnie 30-60 mm, co w warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza stwarzać może zagrożenie ze strony większych podtopień. Uzależnione będzie to jednak od lokalnego ukształtowania terenu i natężenia zjawisk burzowych.

Podczas sobotnich burz niewykluczone są też opady gradu. Średnica gradzin nie przekroczy 1-2 cm. Zjawisk gradowych nie będzie również dużo.

Podczas burz możliwe porywy konwekcyjne do 70-75 km/h. Wiatr nie powinien stanowić dziś większego zagrożenia, ale silniejsze podmuchy spowodowane oddziaływaniem prądów zstępujących z chmur Cumulonimbus mogą się zdarzyć. Jednak nie powinno być ich dużo.

Aktywność elektryczna nie powinna być dziś wysoka z uwagi na stosunkowo słabo rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus. Na ogół będzie mała i umiarkowana, chociaż nie można całkowicie wykluczyć 1-3 bardziej aktywnych burz generujących większą ilość wyładowań atmosferycznych. Szczególnie w sytuacji mocno przechłodzonych wierzchołków chmur burzowych.

Pierwsze burze mogą pojawić się już przedpołudniem. Najwięcej burz wystąpi od 13 do 18. Następnie pod wieczór chmury burzowe zaczną zanikać, ale opady pochodzenia konwekcyjnego mogą utrzymać się jeszcze w pierwszej części nocy.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz na obszarze całego woj. lubelskiego ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

2 komentarze

  1. Chichotnik, jajcarz (niepotrzebne skreślić)

    Burze pojawią się w sobotę na obszarze woj. lubelskiego…. pasuje tu przysłowie: „Niestrasz, nie strasz bo… kupkę zrobisz*”.

    * – z uwagi na zbyt czułą redakcyjną cenzurę, określenie zastępcze.

  2. tak jak wczoraj. znowu straszenie wielkich Fanów pogody

Z kraju