Wakacyjne weekendy nie dla ciężarówek. Priorytetem jest ruch pojazdów osobowych

W celu poprawy przepustowości dróg w każdy weekend wakacji pojazdy ciężarowe powinny pozostać na parkingach. Dotyczy to określonych godzin.

Wraz z początkiem wakacji wprowadzone zostały ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych po polskich drogach. Dotyczą one pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Obowiązywać będą w każdy wakacyjny weekend, a dokładnie od piątku do niedzieli.

Zgodnie z przepisami ciężarówki powinny pozostać na parkingach w piątki od godz. 18:00 do 22:00, w soboty od godz. 8:00 do 14:00, oraz w niedziele od godz. 8.00 do 22:00. Związane jest to ze znacznie zwiększonym w tym czasie ruchem pojazdów osobowych. Wiele osób korzystając z urlopów i dni wolnych wyrusza z rodzinami na wczasy lub weekendowy wypad poza miasto. Wprowadzenie zakazu poruszania się ciężarówek ma na celu poprawę przepustowości dróg.

Nie oznacza to jednak, że we wskazanych godzinach na drogach nie spotkamy żadnych ciężarówek. Wszystko dlatego, że z ograniczeń zwolnione są np. pojazdy przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta. Swobodnie po drogach mogą przemieszczać się również pojazdy powracające z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego, są w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy oraz samochodów pomagających w usuwaniu awarii czy skutków klęsk żywiołowych.

(fot. GDDKiA/zdjęcie ilustracyjne)

15 komentarzy

  1. c oza bzdura! przecieżw weekend jest mniejszy ruch to niech w eekend jedzą a nie w tygodniu

  2. Miałem skomentować ale poczytałem przedpiszących i nie chcę się wcinać pomiędzy idiotów bo jeszcze mnie z nimi pomylą… zero pojęcia o życiu, o realiach, o życiu kierowców ciężarowych. Ważne, że PIS rządzi i drogi mamy jakie mamy – ale to pewnie wina Tuska… ; ))

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Dziecka w Gorajcu: Będą animacje, warsztaty, dmuchańce i pokazy
Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa