Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Burmistrzowi się nie odmawia” – Zapadł wyrok w procesie o łapówkarstwo burmistrza

Trzy lata w więzieniu spędzi Piotr Cz., były burmistrz Kraśnika. Odpowiadał za przyjmowanie łapówek a także przekroczenie uprawnień. Dodatkowo musi zapłacić ponad 30 tys. złotych.

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Kraśniku wydał wyrok w trwającej już ponad dwa lata sprawie, w której głównym oskarżonym był Piotr Cz. Wieloletni burmistrz Kraśnika. Sędzia po rozpatrzeniu sprawy uznał, że oskarżony jest winien zarzucanych mu czynów i skazał go na 3 lata więzienia. Dodatkowo były burmistrz otrzymał karę grzywny w wysokości 7,5 tys. zł. oraz musi naprawić wyrządzoną szkodę czyli oddać przyjętą korzyść majątkową. Razem z kosztami sądowymi, których pokrycie także spoczywa na skazanym, będzie to kwota ponad 30 tys. złotych. Jest to i tak mała kwota, gdyż jak udowodniła prokuratura, Piotr Cz. Na sam wyjazd w Alpy wyłudził ze szkół kwotę ponad 20 tys. złotych.

Proces dotyczył sprawy łapówek, jakie burmistrz brał od członków rady nadzorczej jednej ze spółek komunalnych, czyli Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kraśniku. W zamian za to, że pozostawali oni na swoich stanowiskach, musieli regularnie płacić haracz. W ten sposób przyjął on od stycznia 2003 r. do marca 2007 r. 19,5 tys. zł korzyści majątkowej.

Drugą ze spraw, jaką rozpatrywał sąd, był wyjazd w Alpy do Austrii, który miał miejsce w 2008 roku. W tym przypadku akt oskarżenia dotyczył przekroczenia uprawnień. Mianowicie za służbowe pieniądze i to wyłudzone z kraśnickich szkół, burmistrz wraz z żoną zrobili sobie wakacje. Piotr Cz. polecił dyrektorom szkół zorganizowanie wyjazdu na szkolenie do Austrii oraz sfinansowanie tego z funduszu na szkolenia nauczycieli. Od początku było jednak jasne, że żadnego szkolenia nie będzie a sam wyjazd jest typowo turystyczny. Co więcej pieniędzmi tymi opłacono także pobyt w górach dla żony burmistrza.

Wyrok nie jest prawomocny i jak zapowiada obrońca byłego burmistrza, najprawdopodobniej będzie się od niego odwoływał. Piotr Cz. był burmistrzem Kraśnika przez 14 lat.

(fot. archiwum)
2015-01-26 18:39:22

2 komentarze

  1. „musieli regularnie płacić regularny haracz” 😛

  2. niedawno za oszukanie firmy na kwotę ponad 800 000 zł, księgowa dostała rok w zawieszeniu na 5 lat, a tutaj 3 lata więzienia za 30 000 pln ?

Wiadomości z info112