„Burmistrzowi się nie odmawia” – Zapadł wyrok w procesie o łapówkarstwo burmistrza

Trzy lata w więzieniu spędzi Piotr Cz., były burmistrz Kraśnika. Odpowiadał za przyjmowanie łapówek a także przekroczenie uprawnień. Dodatkowo musi zapłacić ponad 30 tys. złotych.

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Kraśniku wydał wyrok w trwającej już ponad dwa lata sprawie, w której głównym oskarżonym był Piotr Cz. Wieloletni burmistrz Kraśnika. Sędzia po rozpatrzeniu sprawy uznał, że oskarżony jest winien zarzucanych mu czynów i skazał go na 3 lata więzienia. Dodatkowo były burmistrz otrzymał karę grzywny w wysokości 7,5 tys. zł. oraz musi naprawić wyrządzoną szkodę czyli oddać przyjętą korzyść majątkową. Razem z kosztami sądowymi, których pokrycie także spoczywa na skazanym, będzie to kwota ponad 30 tys. złotych. Jest to i tak mała kwota, gdyż jak udowodniła prokuratura, Piotr Cz. Na sam wyjazd w Alpy wyłudził ze szkół kwotę ponad 20 tys. złotych.

Proces dotyczył sprawy łapówek, jakie burmistrz brał od członków rady nadzorczej jednej ze spółek komunalnych, czyli Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kraśniku. W zamian za to, że pozostawali oni na swoich stanowiskach, musieli regularnie płacić haracz. W ten sposób przyjął on od stycznia 2003 r. do marca 2007 r. 19,5 tys. zł korzyści majątkowej.

Drugą ze spraw, jaką rozpatrywał sąd, był wyjazd w Alpy do Austrii, który miał miejsce w 2008 roku. W tym przypadku akt oskarżenia dotyczył przekroczenia uprawnień. Mianowicie za służbowe pieniądze i to wyłudzone z kraśnickich szkół, burmistrz wraz z żoną zrobili sobie wakacje. Piotr Cz. polecił dyrektorom szkół zorganizowanie wyjazdu na szkolenie do Austrii oraz sfinansowanie tego z funduszu na szkolenia nauczycieli. Od początku było jednak jasne, że żadnego szkolenia nie będzie a sam wyjazd jest typowo turystyczny. Co więcej pieniędzmi tymi opłacono także pobyt w górach dla żony burmistrza.

Wyrok nie jest prawomocny i jak zapowiada obrońca byłego burmistrza, najprawdopodobniej będzie się od niego odwoływał. Piotr Cz. był burmistrzem Kraśnika przez 14 lat.

(fot. archiwum)
2015-01-26 18:39:22

Zobacz również

2 komentarze

 1. „musieli regularnie płacić regularny haracz” 😛

 2. niedawno za oszukanie firmy na kwotę ponad 800 000 zł, księgowa dostała rok w zawieszeniu na 5 lat, a tutaj 3 lata więzienia za 30 000 pln ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6943zł -0.54%
  • GBP 5.2367zł -0.46%
  • EUR 4.5143zł -0.07%
  • CHF 4.077zł -0.46%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”