Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Bronowice: Mieszkańcy nie odpuszczają, w miejsce wyciętych drzew postawili krzyże

Transparenty, znicze a teraz krzyże. Mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Bronowice nie poddają się w walce przeciwko blokom, które mają zostać postawione w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna znajdował się jedyny w okolicy skrawek zieleni.

Na dawnym skwerze w rejonie skrzyżowania ulicy Krańcowej i Drogi Męczenników Majdanka w Lublinie stanęły krzyże. Zostały one ustawione w miejscach, gdzie do tej pory rosły drzewa. A tych szczególnie brakuje mieszkańcom teraz, gdy nadeszła wiosna i wokół robi się zielono. -Zawsze o tej porze było tu zielono i kolorowo. Oprócz drzew rosło tu wiele krzewów, które właśnie na wiosnę rozkwitały zachwycając kolorami. Był to jeden z nielicznych zielonych terenów w mieście a jedyny w naszej okolicy. Teraz został pusty plac na którym nic się nie dzieje – wyjaśniali nam zgromadzeni w pobliżu dawnego skweru mieszkańcy. Krzyże to kolejny etap protestu przeciwko planom postawienia w tym miejscu bloków. Wcześniej na pniach pozostałych po wycince drzew ustawiano znicze a także rozwieszano w okolicy transparenty wyrażające oburzenie mieszkańców. Jak nam wyjaśniono, wszyscy cały czas trwają w postanowieniu, że zrobią wszystko przeciwko planom budowy bloków w tym miejscu. -Czekamy na dalsze decyzje dotyczące naszego skweru. Jeżeli zmowa ratusza z developerem nie zmieni się, to wtedy pokażemy jaka siła za nami stoi – tłumaczą mieszkańcy.

Sprawa ta zaczęła być głośna w czwartek 12 lutego, kiedy to ze skweru na Bronowicach zniknęło 77 drzew i krzewy. Wszystko w ramach przygotowania terenu pod budowę bloków. Wszystko za zgodą Wydział Ochrony Środowiska lubelskiego ratusza, jednak bez jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami. Ci ostatni nie ostali nawet w żaden sposób poinformowani, że miejsce to zostało przeznaczone pod zabudowę. Mały park rosnący w tym miejscu od ponad 40 lat w w ciągu kilku godzin przestał istnieć. Rośliny, którymi opiekowali się mieszkańcy zniknęły z krajobrazu dzielnicy.

Zamiast zieleni w tym miejscu będzie beton, ponieważ teren zostanie zagospodarowany przez firmę Wlaszczyk Więckowski Nieruchomości Sp. j., która zbuduje tam dwa bloki z około 150 mieszkaniami i podziemnymi parkingami. W pobliżu bloków pojawią się parkingi na kilkadziesiąt aut. Teren nie będzie już wyglądał tak jak kiedyś. Chociaż inwestor obiecuje stworzyć także tereny zielone a w ramach rekompensaty zasadzi 169 drzew i ponad 4 tysiące krzewów. Jeżeli nie wywiąże się z tego czeka go kara ponad 3 mln złotych.

(fot. lublin112),
(fot. tytułowe – nadesłane – Tomasz)
2015-04-29 18:19:11

31 komentarzy

 1. Dlaczego Krzyze… To zbeszczeszczenie znakow religijnych i ja jako osoba wierzaca nie czuje sie z tym dobrze…Krzyz ma odpowiednio przypisana symbolike i to jest profanacja… Co za ludzie…

 2. Przynajmniej ludzie walczą o swoje racje. LSM poddał się bez wystrzału. Zlikwidowano 2 boiska na os. Konopnickiej. Jedno pod budowę „Metropolitan parku” a drugie pod budowę „Panoramy”. Coraz mniej zieleni w mieście… Coraz mniej miejsca dla dzieci na aktywne spędzanie czasu w pobliżu domu…

  • jest kilkanaście galerii handlowych można się lansować z dziećmi do bólu

  • Raczej klepisko, a nie boisko. „Boisko” przy Balcera 12 nie nadawało się do grania od jakiś 10 lat, a to przy Balcera 8 nigdy się nie nadawało. Poza tymi dwoma jest jeszcze na os. Konopnickiej boisko nad wąwozem za blokiem przy ul.Jana Sawy 5. I to w przeciwieństwie do tych dwóch jak najbardziej nadaje się do grania.

 3. OK, zieleń powinna być. Ale tacy miejscy jesteście… to akceptujcie beton który leje się na was wprost z nieba 😉

 4. jako osoba wierząca i praktykująca jestem zbulwersowany tym co wyprawiają mieszkańcy w ramach „protestu”

  Krzyżami protestujecie?! Opamiętania!
  Dla mnie to nieporozumienie.
  Co w ten sposób chcecie osiągnąć?
  Żenada!

 5. Obejrzyjcie sobie projekt tego miejsca po budowie. Zmieni się wygląd Krańcowej / Mecz. Majdanka. http://domlublin.pl/NOVA-KRANCOWA

 6. te krzyże też będą za chwilę walały się niczym śmiecie?

  http://www.dziennikwschodni.pl/galeria.html?gal=999671246&f=3

  najpierw porozkładali znicze a teraz bałagan został……..te krzyże też za chwilę będą się tak walać jak śmiecie?
  Przestańcie bezcześcić symbole religijne bo używanie ich do czczenia pamięci drzew to bezczeszczenie…….męczeńskiej śmierci Syna Bożego a wy sobie z tego jakieś jaja robicie. Nie wiem czy jesteście ochrzczeni, czy chodzicie do kościoła ale wg mnie nie macie prawa uważać się za katolików i wykorzystywać symboli religijnych w ten sposób. WSTYD

 7. te krzyże też będą za chwilę walały się niczym śmiecie?

  te krzyże już się poniewierają, większość poprzewracana, może 2 krzyże stoją. Teren nadal robi za wybieg i ubikację dla psów (tyle że teraz między krzyżami) . Niech reporterzy pójdą i teraz zrobią zdjęcia jaka duża determinacja jest tych „dzielnych performersów”. Wykorzystali najważniejszy symbol Chrześcijański do swoich wydumanych celów (nie opieranych przez innych mieszkańców osiedla) a teraz nie mają jaj (ze zniczami było podobnie) żeby po sobie posprzątać narażając krzyże na jeszcze większą profanację.