Borki: Nielegalni pracownicy zbierali truskawki

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Białej Podlaskiej podczas kontroli jednego z gospodarstw w miejscowości Borki ujawnili nielegalnie pracujących cudzoziemców. Właściciel gospodarstwa odpowie przed sądem.

Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas przeprowadzonej 7 czerwca kontroli w miejscowości Borki w powiecie radzyńskim zatrzymali dziewięciu nielegalnie pracujących Ukraińców. Właściciel gospodarstwa rolnego zatrudniał cudzoziemców nieposiadających dokumentów pozwalających im na legalne wykonywanie pracy tj. bez wymaganych zezwoleń na pracę lub oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy.

– Pracodawca nie zawarł z cudzoziemcami umów o pracę albo umów cywilnoprawnych w wymaganej formie. Ponadto jeden z zatrzymanych, pracujących Ukraińców do kontroli przedstawił zezwolenie MRG, które nie uprawniało do pobytu poza strefą przygraniczną – informuje Anna Koszałko-Słomiany ze Straży Granicznej.

Wobec zatrzymanych wydano decyzje o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu oraz wszczęto postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 120 ust. 1 i 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Sprawa będzie miała swój finał w sądzie.

2016-06-10 07:21:27
(fot. NOSG)

40 komentarzy

 1. Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

  Mimo rozwiązania specjalistycznej organizacji do spraw denuncjacji i kablowania (dla przyjaciół: ORMO), donosicielstwo w RP, jak widać, ma się dobrze.
  Czyżby członkowie Kółek Różańcowych w ramach wymiany tzw. tajemniczek zastępowali ormowców i donosili „gdzie trzeba” i nie trzeba?

  • zatrudnianie nielegalnych pracowników jest po pierwsze krętactwem, a po drugie niezgodne z prawem.
   Tracą na tym legalnie zatrudniający i legalnie zatrudnieni, natomiast zyskują nielegalnie zatrudniający i nielegalnie zatrudnieni, więc zastanów się kogo bronisz, uczciwych, czy nieuczciwych?

   • Ale kto zatrudnia legalnie polakow przy zborze truskawek? puknij sie w leb czlowieku i przeczytaj raz jeszcze co napisałeś, truskawki sa po ok 2zl wiec kto przyjdzie ci je zbierac?

    • Ty sie puknij lepiej. Nikt rozumny nie zajmuje się czymś co się nie opłaca, a jak chce łamać prawo, żeby mu się opłacało przy okazji to robi top na własna odpowiedzialność. Tak samo możesz usprawiedliwiać prawie każde łamanie prawa, które jest dokonywane w celu uzyskania korzyści, co miało miejsce w tym przypadku i tyle w temacie…

   • W jaki sposob traca? Cena truskawki na skupie to 2.40./kg.
    Zbieracz zbiera okolo 70 kg przy suszy ktora trwa.owoc maly. W jak sposob i za jaka kwote bys go zatrudnil,zeby odzyskac okolo 3tys zl za oprysk na hektar,opielenie grzadek,paliwo. Slucham.jakby to bylo 2.4 euro,to ok..normy unijne,a pieniadze ukrainskie.polska c²

   • Witalij znad Buga

    Już widzę jak lecisz i zbierasz legalnie truskawki a po drugie chłopina bierze przykład z dudy i broszki i całego pisislamu jak łamią konstytucje i prawo.

    • Krotka i wybiorcza ta wasza pamiec.8 lat rzadow niemieckich pacholkow i ich przekrety,transfer naszego hajsu z ofe,masa ustaw pod obcy kapital.przyjmowanie bezkrytycznieunijnych ustaw krzywdzacych takich np.rolnikow. porownaj ceny truskawki niemca i polaka.zrozumiesz w czym problem.a truskawki mamy najlepsze.

    • oderwana od koryta

     No to się naraziłeś pislamatołkom…

    • Nie podoba się życie w Polsce? Emigruj do kalifatu niemieckiego albo francuskiego. Jesteście kretynami jakich dawno nie było. PO przez 8 lat robiło co chciało, m.in podwyższyli wiek emerytalny, afera za aferą a na koniec bez zgody obywateli zgodzili się na co najmniej 12 tysięcy potencjalnych terrorystów. Nie popierałem i nigdy nie będę popierać pis-u, ale za ich rządów można przynajmniej liczyć, że nie zgodzą się na wpuszczenie tych fanatyków i gwałcicieli do Polski.

   • Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

    Szanowny „konkretny” – czy Ty , agentka towarzyska, głupi, czy czytać ino, ino???
    Gdzie i w którym miejscu mojego tekstu kogokolwiek bronię – dziwie się tylko co na chłopskim polu i w sprawie nielegalnej pracy robi bohaterska Straż Graniczna?!
    To już policja nie wystarcza, żeby ogarnąć te tematy?
    A może jest zamiar likwidacji Policji, a zastąpienie jej Strażą Graniczną…
    Niech ktoś mi to wytłumaczy bo jakoś nie mogę nadążyć za taką zmianą uprawnień.

    • agentka towarzyska i głupi to Cie zrobił? Weź sobie węgiel do koryta, bo masz biegunkę słów z zaparciem myśli…

   • Znajdź mi ludzi do zbierania truskawek po 1.2zł/kg (czyli połowa tego, co dostanę za nie na skupie – chyba uczciwie).

   • To zapi…laj po calej polsce bo takich firm ktore zatrudniaja na lewo i to polakow jes w ch.j.

 2. Pytacz obywatelski

  Dziś dowiadujemy się o wtykaniu nosa w zatrudnienie przez Straż Graniczną, kiedyś opisywano kipisz na posesjach w poszukiwaniu narkotyków…
  To ja się, agentka towarzyska, pytam – czy to jakaś nowa frakcja, odział, wydział Policji?
  Niedługo chyba, byle sprzątaczka będzie uprawniona do kontroli życia obywateli RP, byle potrafiła wymodlić licencję.

  • No proszę „byle sprzątaczka”, ale się inteligent znalazł. Chcę ci uświadonić że ta jak nazwałeś byle sprzątaczka ma u mnie więcej szacunku,bo pracuje uczciwie i ciężej, niż ktoś kto uważa się za człowieka wykształconego i wypisuje bzdury…Więc skończ z tymi beznadziejnymi przyrównaniami…

   • Pytacz obywatelski

    Zdziwisz się „gościu”, ale u mnie sprzątaczki też mają szacun, ale nie zdzierżył bym gdyby taka szanowna sprzątaczka kontrolowała kogo ja mam zatrudnić i za ile, albo robiła kipisz na kwadracie w poszukiwaniu zioła i aresztowała mnie za posiadanie wagi elektronicznej czy wiatrówki z kilkoma śrutami.
    A Straży granicznej co raz częściej się zdarza wyręczać w tym CBA, CBŚ i nawet Policję.

 3. pewnie życzliwy sąsiad co go w oczy kole

 4. Tym na górze wolno oszukiwać i kraść grube miliony i nic im się nie dzieje A biednego rolnika jeszcze bardziej przydusić !! Jakby zgłosił i ubezpieczył wszystkich pracowników to jeszcze by dopłacał do tych truskawek albo by kosztowały z 15 PLN a nie 5

 5. Wszyscy wiedza gdzie sa bu[]e, wszyscy wiedza kto handluje lewymi fajkami, a oni wylapali zbieraczy truskawek. Sukces niewatpliwie.

 6. Wiadomo, że jak truskawka wysypie, to pracownik jest potrzebny na teraz. Ciężka, nisko płatna praca – jakoś nie widać tłumów Polaków garnących się do niej. A z drugiej strony każdy chce kupić truskawki tanio. Jesteśmy narodem, który na tzw. Zachodzie pracował na czarno od zawsze, więc jakoś ciężko krytykować ludzi. którzy wykonują taką pracę u nas. Pewnie, że taka praca jest nielegalna, ale państwo powinno sobie zdawać sprawę, że bez pracowników sezonowych rolnictwo runie. Dlatego pozwolenia na taką pracę powinny być wydawane dla Ukraińców praktycznie od ręki.

  • Masz rację wujek. Sami nielegalnie za grosze dla niemca a dla nas godziwe zarobki zapieprzaliśmy za granicą czy w polu czy na budowie. Pozwolenia na takie sezonowe, nisko płatne prace powinny być wydawane od ręki bez wygórowanych opłat. ZUS i US powinny się od nich odpier… Rolnik od tych truskawek i tak niezły haracz w paliwie i opryskach odprowadził.

  • i są wydawane praktycznie od ręki (oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy), ale oprócz tego trzeba jeszcze tego Ukraińca legalnie zatrudnić i zapłacić ZUS

 7. Generalnie kompromitacja służby, a zatem państwa, któremu służą!

 8. czemu nie zlikwidują handlarzy fajek a czepiają się ludzi którzy za ciężka pracę chcą poprawić byt rodzin gdzie na Ukrainie naprawdę jest bieda

 9. Dobrze! Ukraińcom wbić dożywotniego misia. Ukarać skupy, że tak mało płacą. Ukarać właściciela pola. Pojechać pod urzędy”pracy” i załadować 7 autobusów chętnych.

 10. Jak imigracyjne nieroby przypłyną pontonem do europy po socjal to jest Ok, a jak ludzie na słońcu czy w deszczu pracują za parę złotych żeby z głodu nie zdechnąć to już jest przestępstwo. Coś się tu popier….ło i to zdrowo.

 11. Cyganie w Puławach dostają po 2000 zł od naszego państwa za nieróbstwo. Ja pracuję 40 godzin tygodniowo za 1640 zł/mc. Okradany przez ZUS i US ledwo wiążę koniec z końcem. Po odliczeniu rachunków i raty kredytu do życia zostaje mi 1100 zł. Dorabiam na czarno bo inaczej się nie da żyć w tym kraju. Tylko nikt nie patrzy też na to, że to co zarobie i tak wydam tutaj, w Polsce nadal płacą podatek jakim jest vat.

 12. Zatrudniony na umowę przy zbieraniu polskich truskawek.. hahaha znajdźcie mi takiego człowieka w okolicy

 13. konkretny to lubi tylko hiszpańskie truskawki i dlatego wypisuje głupoty że po co sadzić jak się nie opłaca bo przecież najlepiej wszystko importować

 14. Spektakularna akcja, czuje się bezpieczniej :-)))

 15. wczoraj czytałem na dzienniku wschodnim na skupie cena truskawki z szypułką 1.17, bez szypułki 1.7 za kg, średnia cena dla zbieraczy za kg to ok 1 zł za kg to gdzie tu zysk dla plantatora ? a co z pielęgnacją pozasezonową za co pokryć koszta ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9412zł 0.76%
  • GBP 4.8882zł 0.56%
  • EUR 4.341zł 0.34%
  • CHF 3.9649zł 0.38%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Obchody 80. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę
   Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE”. Lublin, 25-26 września 2019
   UMCS na Pikniku Naukowym XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki
   Kozłówka inspiracją dla akwarelistów
   Zaproszenie na Piknik Adoptuj Psa 3 Nałęczów
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.