Bogdanka bije rekordy produkcji węgla. 9,2 mln ton w 2014 roku

Kopalnia w Bogdance zanotowała w ostatnim kwartale ub. roku rekordowe wydobycie. Pomogło uruchomienie Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla.

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. w IV kwartale 2014 roku zanotowała rekordowo wysoki w historii Spółki poziom produkcji węgla. Przez ostatnie 3 miesiące ub. roku wyprodukowano 2,56 mln ton węgla handlowego, czyli o 21,3% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej, kiedy to produkcja wynosiła 2,11 mln ton. Jednocześnie wynik ten był o 7,6% wyższy od osiągniętego w III kwartale tego roku. Narastająco w całym 2014 roku Spółka wydobyła 9,19 mln ton węgla handlowego, a tym samym jest to wzrost o 10% w porównaniu do tego samego okresu 2013 roku, kiedy to produkcja węgla handlowego sięgnęła 8,35 mln ton.

Z wyników zadowolony jest prezes kopalni. – Wydobycie osiągnięte w IV kwartale 2014 roku było rekordowe w historii Bogdanki i przełożyło się na 10-proc. wzrost produkcji węgla handlowego w ujęciu rok do roku. W osiągnięciu wysokiego poziomu produkcji pomogło uruchomienie Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, które było jednym z ostatnich etapów wdrażania naszego obecnego programu inwestycyjnego – w nowym zakładzie począwszy od września 2014 roku wyprodukowaliśmy już ok. 1 mln ton węgla netto. Do wzrostu produkcji węgla handlowego przyczyniły się także dobre warunki geologiczne w ścianie 3/VI/385, które przełożyły się na poprawę uzysku węgla w grudniu 2014 roku- tłumaczył Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

Na tak duże zwiększenie wydobycia pozwoliło uruchomienie we wrześniu 2014 roku nowego Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. Dzięki temu podwojeniu uległa w minionym kwartale nominalna wydajność Spółki w zakresie przeróbki węgla, która wynosi obecnie 2400 ton/ h. Dodatkowo ruszyło wydobycie na kolejnej ścianie w Polu Nadrybie. Kopalnia w Bogdance jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce. Jednocześnie jest krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego.

(fot. LW Bogdanka)
2015-01-08 23:39:39

Zobacz również

11 komentarzy

 1. a może coś płacy w spółkach napiszecie ?

 2. Dobrze prosperuje ciekawy kiedy ktos i do tej kppalni sie dobierze, ze sie nagla nierentowna stanie?

 3. Na pewno nie zabraknie „ekspertów”, którzy będą twierdzić, że lepiej sprowadzać węgiel od kontrahenta rosyjskiego

 4. Płace są duże nawet bardzo mam 2 znajomych co tam pracują nie jeden w lublinie chciałby zarabiać taką kasę czasem dwa miejsca przed przecinkiem i trzeba cyframi za pracując jedną sobote lub swięto, a fakt niech chwalą to zaraz wiejska ię tym zajmie i będzie większe bezrobocie w lublinie bo przecież jak coś działa dobrze w tym kraju to trzeba zaraz zamknąc. albo oddac za byle flaszke polaczki zawsze tak robia

  • Jaka Wiejska? Kolejny Janusz, który myśli że Bogdanka jest państwowa… Gdyby była państwowa toby podzieliła los kompanii węglowej, która właśnie upada na twarz bo ją związkowcy cisną na kasie do upadłego.

 5. dobrze prosperuje bo jest SPRYWATYZOWANA od czterech lat więc różne tłuste mordy nie cisną jej jak dojnej krowy

 6. januszem ty jestes polaczku pozyjemy zobaczymy ile jeszcze będzie świetnie w bogdance wystarczy że wiejska jakiś debilny przepis stworzy …

 7. Pracuje w kopalni i zarabiam 3700zł jak dojda wolne soboty i niedziele to wyciagne nawet 4,400zł…nie liczac premi i dodatkow..pozdrawiam..na czysto…

  • To powiedz kolego ile masz dni wolnych w miesiącu które możesz spędzić z rodziną. Ja tez pracuje na kopalni i zarobki mam podobne do Twoich tylko z tą różnicą ze wolnych dni w miesiącu mam maksymalnie 2 dni, Dla tych którzy tak zazdroszczą nam zarobków przeliczcie sobie swoje zarobki ile wynosiła by wasza wypłata pracując 8 dni świątecznych w miesiącu( soboty i niedziele wg prawa „W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę do końca okresu rozliczeniowego – pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 % za każdą godzinę pracy w niedzielę. Także jeżeli wykorzystanie dnia wolnego w zamian za pracę w święto nie jest możliwe do końca okresu rozliczeniowego – pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 % za każdą godzinę pracy w święto.”

 8. Zamiast walczyc o swoja prace o podwyzki w swoim zakladzie pracy, to zagladacie do sasiada,najlepiej to pracujcie za darmo,jak pies ogrodnika sam nie zje i komus nie da..Ludzie walczcie o godne zycie jak w europie zachodniej.. W programie kuchenne rewolucje, w restauracji ludzie pracowali za 3 zl za godzinie, Ludzie sami gotuja sobie taki los, wyzysk czlowieka przez czlowieka…Wiec jak cos piszecie to sie zastanowcie,co piszecie w kopalni pacuja kilometr pod ziemia w bardzo ciezkich warunkach, wysoka temperatura, duze zapylenie, pylica pluc itp..metan, kurzawki wodne ktore moga w kazdej chwili zalac chodnik, pyl weglowy, zadymienie, i wiele wiele innych czynnikow szkodliwych, pracuja po 30 dni w miesiacu zeby zarobic srednia Polska krajowa wyplate.

 9. wie ktos moze czy bedzie mozna jeszcze robic w soboty i niedziele

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7493zł -0.97%
  • GBP 5.2823zł 0.2%
  • EUR 4.5631zł -0.29%
  • CHF 4.1651zł -0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku