Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Błogosławione skwery w walce z wandalami

Trwa budowa trzech skwerów na lubelskich Bronowicach. Ich błogosławieni patroni mają uchronić te miejsca przed zniszczeniem przez wandali.

Betonowe słupy z wypisanymi sentencjami patronów, ławki, kosze na śmieci, stojak umożliwiający postawienie rowerów, nowe alejki a przede wszystkim dużo zieleni oraz kwiatów – tak będą wyglądać skwery których budowa właśnie rozpoczęła się przy ulicy Łabędziej oraz przy Drodze Męczenników Majdanka. Trzeci z nich, od ubiegłego roku stoi już pomiędzy blokami w rejonie ulic Jesiennej i Zimowej.

Wszystkim patronować mają osoby święte i błogosławione:ks. Jerzy Popiełuszko, Jan Paweł II oraz kardynał Stefan Wyszyński. Patroni nie są przypadkowi, gdyż dzięki temu miejsca te, mają być omijane przez wandali, a tym samym dłużej służyć mieszkańcom osiedla. Na taki pomysł wpadli radni dzielnicy oraz sami mieszkańcy.Skwery mają być ogólnodostępne gdyż święci mają również uchronić je przed osobami, które będą chciały w tym miejscu spożywać alkohol.

Przetarg na ich wykonanie miasto ogłosiło na początku ubiegłego roku, lecz udało się wykonać tylko jeden, ten w rejonie ulic Zimowej i Jesiennej. I choć rzeczywiście nie widać na nim śladów działalności wandali, to zanotowano już kradzieże roślinności oraz interwencje porządkowe związane ze spożywaniem alkoholu w tym miejscu. Zdarza się to głównie wieczorami oraz w nocy, zwłaszcza że ławki ustawione na skwerze są jednymi z nielicznych w tym miejscu, dlatego też służą jako miejsce spotkań.

Jeden komentarz

  1. XXI wiek… Ręce opadają..