690 680 960

Bezpłatny kurs z podstaw języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy (zdjęcia)

Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach projektu „Lubelskie pomaga Ukrainie – nauka języka polskiego” organizuje bezpłatne kursy z podstaw języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Wartość projektu – współfinansowanego z RPO WL na lata 2014-2020 – to blisko 2,5 mln zł.

Kursy przeznaczone są dla osób pełnoletnich, które w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wjechały do Polski 24 lutego br. lub później, przebywają obecnie na obszarze województwa lubelskiego i pozostaną tutaj co najmniej do czasu ukończenia szkolenia językowego.

Docelowo w projekcie przewidziano środki na przeszkolenie ok. 1800 osób w ramach 150 grup szkoleniowych. Kursy prowadzone są w maksymalnie 12-osobowych grupach w systemie stacjonarnym lub zdalnym (w zależności od preferencji uczestników), w terminach i miejscach możliwie dostosowanych do potrzeb słuchaczy.

Podczas szkolenia uczestnicy realizują 60 godzin lekcyjnych zajęć, które trwają ok. 5-8 tygodni (2 lub 3 spotkania w tygodniu po 4 godziny lekcyjne). Uczestnicy otrzymują bezpłatne materiały szkoleniowe (podręcznik z ćwiczeniami, teczka, zeszyt, długopis). Zajęcia kończą się egzaminem wewnętrznym, na podstawie którego wystawione zostaną słuchaczom zaświadczenia o zrealizowanym szkoleniu i nabytych umiejętnościach.

Bieżący stan realizacji projektu przedstawia się następująco: 18 grup szkoleniowych w Lublinie – w trakcie realizacji; 16 grup szkoleniowych w podregionach (bialski – 3 grupy, puławski – 4 grupy, chełmski – 3 grupy, zamojski – 6 grup). Zostały podpisane umowy z dwoma wykonawcami. Rozpoczęcie zajęć nastąpi w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Przygotowywane jest zamówienie publiczne na kolejnych 21 grup w całym województwie.

Informacje o szkoleniach w Lublinie

Trwające w Lublinie szkolenia rozpoczęły się 27 sierpnia br. i realizowane są dla 18 grup – 15 w trybie stacjonarnym i 3 w trybie zdalnym. Z zajęć korzysta 211 osób: 194 kobiet i 17 mężczyzn, w tym 161 osób (77%) posiada wyższe wykształcenie.

Przedział wiekowy uczestników:
– 18 lat – 2 osoby;
– 19-25 lat – brak uczestników;
– 26-30 lat – 12 osób;
– 31-40 lat – 82 osoby;
– 41-50 lat – 77 osób;
– 51-60 lat – 23 osoby;
– 61 lat i więcej – 15 osób. Najstarszym uczestnikiem jest kobieta w wieku 74 lat.

Dziś, 3 października, pierwsi uczestnicy z Lublina (6 grup) zakończą kursy i uzyskają zaświadczenia. Zakończenie wszystkich szkoleń prowadzonych w Lublinie planowane jest do 18 października br.

Rekrutacja

Rekrutacja kandydatów jest prowadzona w sposób ciągły i będzie otwarta do czasu utworzenia 150 grup szkoleniowych, jednak nie później niż do dnia 15 czerwca 2023 r. Nadal można zgłaszać się do projektu – drogą elektroniczną przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: https://www.lubelskie.pl/lubelskie-pomaga-ukrainie-nauka-jezyka-polskiego/ lub poprzez złożenie uzupełnionego formularza papierowego – także do pobrania ze strony. Od 10 czerwca br. wpłynęło ok. 1500 formularzy zgłoszeniowych.

Szkolenia realizowane są przez wyłonione w tym celu zewnętrzne instytucje szkoleniowe, natomiast rekrutacja uczestników projektu prowadzona jest przez Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

(fot. UMWL)

15 komentarzy

  1. A może by tak już do siebie wrócili.

  2. Uczyli się u siebie już 5 lat w stecz. Czekali aż się spełni najpiękniejszy sen.

  3. „Bezpłatny ” tyle,że społeczeństwo musi zapłacić.Z jakiego funduszu,to obojętne.2,5 mln,to chyba profesorowie tam będą uczyć.

  4. Wracajcie do siebie uchodźcy zarobkowi.

  5. Jak wyżej.. szerokiej drogi już czas. Wracać do sie ie

  6. jakie BEZPŁATNE te 2,5 banki pochodzi z naszych podatków! a może by tak „za darmo” coś dla Polaków zrobić? jakieś kursy dla dzieci, zajęcia :basen , karte, itp?? No tak nam się nic nie należy Polak obywatelem 2 kategorii we wsłasnym kraju:(

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin