Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpłatnie i bez skierowania. SPSK4 zaprasza na badania płuc dla palaczy i byłych palaczy

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie zaprasza na bezpłatne i bez skierowania badania płuc realizowane w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Z Programu Profilaktyki Raka Płuca mogą skorzystać osoby z wieloletnią historią palenia papierosów – zarówno aktywni, jak i byli palacze.

Program Profilaktyki Raka Płuca skierowany jest do osób szczególnie narażonych na wystąpienie raka płuca, aktywnych palaczy lub byłych palaczy papierosów, u których dotychczas nie został stwierdzony nowotwór tego narządu. W SPSK Nr 4 osoby te przejdą badanie niskodawkowej tomografii komputerowej, którego celem będzie wczesne wykrycie zmian w płucach i skierowanie do ewentualnego leczenia.

Z programu mogą skorzystać:

  • Osoby w wieku 55-74 lata, które mają za sobą co najmniej 20 paczkolat (np. paczka papierosów wypalanych dziennie przez 20 lat / dwie paczki wypalane przez 10 lat) 
  • Osoby w wieku 50-74 lata, które mają za sobą co najmniej 20 paczkolat i u których występuje jeden z czynników ryzyka:

– ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadzę

– ekspozycja na radon

– indywidualna historia zachorowania na raka

– rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia

– historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc lub włóknienie płuc

U byłych palaczy okres abstynencji powinien wynosić nie więcej niż 15 lat.

Dlaczego warto się zbadać?

Rak płuca w początkowym stadium najczęściej nie daje widocznych objawów. Jego wczesne wykrycie w trakcie badania tomografii komputerowej gwarantuje skuteczne leczenie. 

Każdego roku w Polsce nowotwór płuc wykrywany jest u ok. 20 tys. osób. Na pojawienie się guzów w płucach szczególnie narażone są osoby palące papierosy. W dymie papierosowym prócz tytoniu jest ok. 4 tys. związków chemicznych, z czego 40 jest rakotwórczych. Mowa m.in. o toksycznym i trującym cyjanowodorze, arsenie stosowanym także jako trutka na szczury czy acetonie – znanym rozpuszczalniku. 

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest ekspozycja na pierwiastki i związki chemiczne oraz materiały nieorganiczne takie jak: krzemionka, beryl, azbest, chrom i nikiel.

– Osobami narażonymi na te związki są np. strażacy, kierowcy zawodowi czy pracownicy budownictwa. Mogą się one zgłosić bezpośrednio do Klinicznego Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy SPSK Nr 4 przy ul. Jaczewskiego 8 lub zostać skierowani przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Do badania kwalifikuje lekarz pulmonolog – tłumaczy dr hab. n. med. Barbara Mackiewicz z Klinicznego Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy.

Jak się zgłosić na badanie?

Informacje na temat badania oraz rejestracja dostępne są pod numerem telefonu: 81 72 44 434 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 12. W czwartki w godzinach od 12 do 14 możliwe jest zgłoszenie się na badanie na miejscu, w rejestracji Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK Nr 4 (ul. Jaczewskiego 8). Skierowanie nie jest wymagane.

Na badanie trzeba zabrać dowód osobisty oraz ewentualnie dotychczasowe wyniki badań płuc. Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań.

Na czym polega badanie?

Podczas badania tomograficznego w Zakładzie Radiologii i Medycyny Nuklearnej SPSK Nr 4 pacjent leży na stole aparatu do tomografii komputerowej. Dla dokładnego zobrazowania płuc i narządów klatki piersiowej (w tym: serca z naczyniami wieńcowymi, aorty, węzłów chłonnych, kręgosłupa, przepony) oraz górnej części jamy brzusznej (nerek, wątroby, nadnerczy) zostaje użyta mała dawka promieniowania rentgenowskiego. Badanie jest bezbolesne.

– Długość wizyty w Zakładzie Radiologii wynosi nie więcej niż 10, 15 minut. Samo badanie tomografem trwa jedynie kilka sekund. To chwila, która może się okazać bezcenna. Wczesne wykrycie guzka daje możliwość usunięcia go w całości. W ten sposób można uratować życie – mówi prof. dr hab. n. med. Elżbieta Czekajska-Chehab, zastępczyni lekarza kierującego Zakładem Radiologii i Medcyny Nuklearnej SPSK Nr 4.

Koordynatorem Programu Profilaktyki Raka Płuca w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 jest Centrum Innowacyjnych Terapii SPSK Nr 4. Lublin jest jednym z 16 miast biorących udział w Programie. Zadanie finansowane jest ze środków budżetu państwa od Ministerstwa Zdrowia.

(fot. pixabay.com)

13 komentarzy

  1. No i w końcu nie omiktron dominuje w tym…..

  2. Dziwne kategorie wiekowe, jeżeli już mamy sponsorować takie badania z naszych podatków,
    to ja bym je bardziej kierował do osób młodych, w wieku produkcyjnym,
    którzy mogą jeszcze coś zmienić, i dzięki temu nadal pracować przez kolejne …dziesiąt lat,
    a nie iść zaraz na rentę czy emeryturę

    • Kochany @obywatelu ja płaciłem i płacę podatki od dziesiątek lat i coś w życiu mi się należy od służby zdrowia. A wiek 50+ nie obliguje na rentę czy emeryturę. Ale ciekawe jak będziesz ujadał w wieku 60+.

  3. Czy przed badaniem będziecie testować na Covid 19 w baraczku stojącym przed szpitalem ?.

  4. A jak ktoś ma 40 lat to niech zdycha?

  5. Dzisiaj brak artykułu o covid?

  6. jakim prawem będa mieć badania za free palacze! ? na własne życzynie sie truli! … a zwyczajny człowiek musi bulić za takie badanie! hipokryzja i chore praktyki!

    • Będą leczeni za pieniądze osób niepalących, tak samo jak kowidianie bawią się w hulajnogi i testy za pieniądze osób niezaszczepionych grożąc im odebranie wolności…

      • Ci niezaszczepieni jako że niedługo umrą to i tak za wiele nie zasponsorują mądrzejszym.

      • Przez lata płacili składki. Pracowali na to więc im się należy. Tak samo jak otyłym, jedzącym smażone mięcho, słodycze, pijącym coca-colę, przekraczającym prędkość, nieuważającym na przejściach, i takim jak Ty też.

  7. STAĆ BYŁO NA FAJKI TO NIECH SIĘ BADAJĄ ZA SWOJE I LECZĄ RÓWNIEŻ…

Z kraju